Nedbemanning
34,7 årsverk skal bort: – Litt færre enn fryktet
Norsk Folkehjelp er takknemlig for at både organisasjoner og privatpersoner har gitt penger, men det stopper ikke nedbemanningen.
– Noen er veldig fortvila, forteller Magnhild Otnes, tillitsvalgt for Handel og Kontor-medlemmene i Norsk Folkehjelp.
3. september ble det klart at Norsk Folkehjelp må kutte kraftig i antall stillinger.
Totalt 1.700 rundt om i verden. 40–50 stillinger i Norge forsvinner, varslet organisasjonen.
Årsaken er at Norsk Folkehjelp mister inntekter på 400 millioner kroner. Det skjer etter at organisasjonen sa nei til å innfri Trump-administrasjonens krav for å gi pengene.
Tirsdag 15. september var det allmøte i Norsk Folkehjelp. De ansatte fikk vite at 34,7 årsverk skal bort.
– Det er litt færre enn fryktet, sier Otnes.
I dag har Norsk Folkehjelp, fagbevegelsens humanitære hjelpeorganisasjon, 160 ansatte i Norge.
– Tung stemning
På allmøtet ble det gjort rede for situasjonen, endringene framover og ny organisasjonsmodell. I egne avdelingsmøter ble det opplyst om hvilke funksjoner som skal bort i de ulike avdelingene, opplyser Otnes.
– Folk tar det veldig ulikt. Noen er veldig fortvila. De ser at deres funksjoner forsvinner. Vi prøver å si at dette er et foreløpig kart, men det er vanskelig å stå i en sånn usikkerhet, sier Otnes.
Hun forteller at stemninga på jobben er tung.
– Det påvirker hele miljøet, også de som ikke blir rammet, sier hun til HK-Nytt.
Katharina Sandberg, leder for Mennesker og Teknologi i Norsk Folkehjelp, er enig i at mange ansatte opplever usikkerhet, og at konsekvensene kan være store for dem som er direkte berørt.
– Vårt viktigste fokus nå er å ivareta de ansatte på en best mulig måte gjennom prosessen. Ledelsen samarbeider tett med de tillitsvalgte og arbeider for å sikre god informasjon, individuell oppfølging og støtte til ansatte i en krevende tid, skriver hun i epost til HK-Nytt.
Nedbemanningsprosessen vil foregå over noen uker. I dag, 17. september, drøfter HK-klubben og ledelsen muligheten for og innholdet i sluttpakker.
De berørte vil få mulighet til å melde interesse for nye eller endrede stillinger. I den forbindelse vil det bli gjort en kompetansekartlegging. I slutten av oktober skal hele prosessen være ferdig.
Ekstra midler
Mange har engasjert seg i den situasjonen Norsk Folkehjelp står i nå. Flere organisasjoner har bidratt med ekstra pengestøtte etter at det ble kjent at Folkehjelpa må nedbemanne.
I løpet av den siste uka har det kommet inn 9 millioner kroner. Men det får ingen betydning for nedbemanningsprosessen, mener Otnes.
– Det er godt å se, men det gjør dessverre ikke det, sier hun.
Det bekrefter Katharina Sandberg i Norsk Folkehjelp.
– De innsamlede midlene bidrar til at Norsk Folkehjelp kan opprettholde viktig innsats. Samtidig er dette et engangsbeløp som ikke endrer de økonomiske utfordringene organisasjonen står overfor, skriver hun en epost til HK-Nytt.
Hun påpeker at organisasjonen mister 400 millioner kroner.
Støtter Folkehjelpas nei
Klubbleder Magnhild Otnes støtter Folkehjelpas beslutning om ikke å ta imot penger fra Trump-administrasjonen. De krever at organisasjoner som mottar bistandsmidler, ikke kan jobbe for abort, likestilling eller mangfold i sitt arbeid.
Det var uaktuelt for Folkehjelpa å innfri kravene.
– Alle jeg snakker med, forstår det. Vi står rakrygget i den beslutningen, sier klubbleder Otnes.