Nedbemanning
Mange mister jobben i Norsk Folkehjelp: – Kjempetøft, sier tillitsvalgt
– Det er mye uro og usikkerhet blant de ansatte, sier tillitsvalgt Magnhild Otnes.
Tillitsvalgt Magnhild Otnes.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
katharina@lomedia.no
Tillitsvalgt Magnhild Otnes er redd for at ansatte som har jobbet lenge i hjelpeorganisasjonen kan miste jobben.
– Dette er kjempetøft. Det er mye uro og usikkerhet blant de ansatte, sier hun.
40–50 av totalt 160 ansatte i Norge i Folkehjelpa kommer til å miste jobben sin, forteller den tillitsvalgte for medlemmene i Handel og Kontor.
Årsaken er at USA kutter rundt 400 millioner kroner i bistand til Norsk Folkehjelp.
Rundt 1.700 stillinger verden rundt må kuttes.
Håpet
De ansatte ble orientert om kuttene og nedbemanninga på et allmøte klokka 13 torsdag 3. september.
Men allerede før sommeren visste de at det ville bli kutt.
– Vi har hatt et håp om at Folkehjelpa skulle få et unntak så bistandskuttet ikke skulle bli så dramatisk og ramme som mange. Men dessverre, sier Otnes.
Trump-administrasjonen i USA stiller nye og helt andre krav til organisasjoner som mottar bistandsmidler, blant annet at de ikke kan jobbe for abort, likestilling eller mangfold i noe av sitt arbeid.
Norsk Folkehjelp – fagbevegelsens humanitære hjelpeorganisasjon – har ikke lyktes i sine forsøk på å få unntak fra disse kravene for å kunne videreføre det livsviktige mineryddingsarbeidet.
– Det er selvfølgelig svært dramatisk å si nei til så mye penger. Men disse vilkårene var det uaktuelt for oss å føye oss etter, sier generalsekretær Raymond Johansen i Norsk Folkehjelp.
Dette er USAs bistandskutt
USA har tradisjonelt finansiert rundt 40 prosent av all humanitærhjelp i verden.
I siste budsjettår bidro landet med 770 milliarder kroner.
En stor del av hjelpen har vært administrert av United States Agency for International Development (USAID).
President Donald Trumps varslet på sin første dag en nedleggelse av USAID, og mange ansatte har alt sluttet eller fått sparken.
Trump varslet også frys i all utbetaling av humanitærhjelp i 90 dager, men gjorde deretter unntak for «livreddende nødhjelp».
Det er uklart hva som faller innenfor begrepet «livreddende nødhjelp», men USA stiller tre krav for videre utbetalinger.
Pengebruken må bidra til å gjøre USA tryggere, sterkere og mer framgangsrikt.
I fjor gikk rundt 1 prosent av budsjettet til bistand, noe som tilsvarte rundt 0,25 prosent av BNP.
Kilde: U.S. Department of State, The Economist, NTB
Uenige med ledelsen
Når en arbeidsplass nedbemanner, fins det kriterier for hvordan en skal velge hvilke medarbeidere som mister jobben og hvilke som får bli.
Klubben og ledelsen i Norsk Folkehjelp er uenige om hvilke kriterier som er viktigst.
– Klubben har kjempet for at ansiennitet er det viktigste kriteriet. Det gikk ikke ledelsen med på. De vil ha kompetanse. Det overrasket meg, sier Otnes.
I utvelgelsen av hvilke ansatte som får bli, vil kompetanse telle mest.
– Nå må vi i klubben stå på for å sikre at kartlegginga av kompetanse blir objektiv, sier Otnes.
Hun er klar til å kjempe for medlemmene.
– Jeg er redd for ansatte som har lang ansiennitet og som kanskje har vanskelig for å få en ny jobb, kan miste jobben, sier hun.
HK-Nytt har spurt Folkehjelpa om hvorfor de mener kompetanse er det viktigste kriteriet.
– Norsk Folkehjelp vil være en relevant og bærekraftig organisasjon også i fremtiden. Vi har derfor i forhandlinger med klubben løftet fram kompetanse som det viktigste kriteriet for utvelgelse, skriver avdelingsleder Katharina Sandberg i Norsk Folkehjelp i en e-post.
– Ansiennitet vil som alltid være et sentralt utvalgskriterie, legger hun til.
Veien videre
Det blir et nytt allmøte 15. september. Da vil de ansatte få presentert en oversikt over hvilke stillinger som forsvinner.
De berørte ansatte vil få beskjed på forhånd.
– Så følger en periode med hvor ansatte kan vise interesse for stillinger og samtidig søke om sluttpakker, sier tillitsvalgt Otnes.
Størrelsen på sluttpakkene er ikke ferdig forhandlet, men Otnes forteller at jo lengre du har jobbet i Folkehjelpa, dess større sluttpakke vil du bli tilbudt.
Trumps krav
Klubblederen støtter Raymond Johansens nei til å la seg diktere av kravene fra Donald Trumps administrasjon.
– Vi hadde ikke noe valg. Vi må stå med rak rygg og holde på prinsippene våre, sier hun.
Hun er svært lei seg for at kuttene rammer 1.660 ansatte i utlandet.
– Vi prøver å finne løsninger, at de ansatte får jobb hos de nye aktørene som tar over vårt arbeid. Men det er ikke jobb til alle. Det er noe dritt, sier Otnes.
Flere saker
Tillitsvalgt Magnhild Otnes.
Brian Cliff Olguin
Mange mister jobben i Norsk Folkehjelp: – Kjempetøft, sier tillitsvalgt
Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Erlend Tro Klette
40 ansatte i Norge mister jobben etter Trump-krav
Arbeidsoppgavene hopet seg raskt opp for prosjektlederen. (Illustrasjonsfoto)
Håvard Sæbø
Prosjektleder krever 460.000 kroner i overtid
Hvor mye du får i AFP vil – hvis LO får det som de vil – avhenge av hvor mange år du har jobbet i en bedrift med tariffavtale.
Ole Palmstrøm
Ny AFP: Så mye kan Kåre, Amina og Randi få i pensjon
Illustrasjonsfoto: Roy Ervin Solstad
Roy Ervin Solstad
Truer med tomme butikkhyller fra lørdag
Morten Hermansen er konserntillitsvalgt i Voice.
Katharina Dale Håkonsen

