Sparebank 1 Sør-Norge nedbemanner: – Ingen mister jobben, sier tillitsvalgt
I løpet av to år skal banken slanke bemanninga med 100 personer.
12. februar informere konsernsjef Inge Reinertsen om bankens resultat. En uke etterpå fikk de ansatte vite at banken må redusere med 100 ansatte.
Jan Inge Haga, Sparebank 1 Sør-Norge
Saken oppsummert
katharina@lomedia.no
I oktober 2024 fusjonerte Sparebank 1 SR-Bank og Sparebank 1 Sørøst-Norge. De ble til Sparebank 1 Sør-Norge.
Nå skal den «nye» banke krympe arbeidsstokken med 100 ansatte innen utgangen av 2026.
– Ingen blir oppsagt eller tilbydd sluttpakker. Dette vil skje med naturlig avgang, sier Sindre Aarsæther.
Han er tillitsvalgt for medlemmene i Handel og Kontor (HK) i banken.
Med naturlig avgang sikter Aarsæther til at banken regner med at rundt 5 prosent av de ansatte vil slutte fordi de pensjonerer seg eller begynner i andre jobber.
– Det er ingen som mister jobben sin. Denne nedbemanninga framstår som uproblematisk for meg som tillitsvalgt, sier han.
I dag jobber det om lag 1.600 ansatte i banken.
Sjefen skiftet mening
Konsernsjef Inge Reinertsen i Sparebank 1 Sør-Norge kaller nedbemanninga effektivisering. Han har tidligere uttalt, ifølge Stavanger Aftenblad, at banken ikke skulle redusere antall ansatte, men nå har han skiftet mening.
– Vi har nå hatt det første kvartalet der vi har hatt innsyn i begge bankene sine tall. Nå har vi gjennomgått alt og sett hvilken kapasitet vi trenger, sier Reinertsen til Stavanger Aftenblad, som først skrev om nedbemanningen.
Gode prosesser
De ansatte ble informert om nedbemanninga på et allmøte torsdag 30. januar. Sindre Aarsæther har ikke fått henvendelser fra medlemmer som er bekymret eller redde for å bli sagt opp.
– Jeg er opptatt av at bemanninga opprettholdes i de kunderettede posisjonene. Det er der vi tjener penger, sier han.
Sindre Aarsæther
Olav Svaland
Sindre Aarsæther er tillitsvalgt for om lag 150 HK-medlemmer. De fleste ansatte er organisert i Finansforbundet.
– Vi sitter ved bordet og skal bidra til at dette løses på en god måte, både når det gjelder naturlig avgang og å bruke intern mobilitet for å tette kompetansebehov, sier Sally Lund-Andersen, hovedtillitsvalgt i banken for Finansforbundet, til Finansfokus.
Hun legger til at hun opplever at ansatte tar nedbemanninga med fatning og at organisasjonen har tillit til at samarbeidet mellom de tillitsvalgte og arbeidsgiver bidrar til gode prosesser framover.
Flere saker
Hvis du ikke aksepterer oppsigelsen, må du kreve forhandlinger med arbeidsgiver.
Colourbox
Har du blitt oppsagt? Disse reglene må sjefen din følge
Brian Cliff Olguin
Varetelling 1. januar kan være ulovlig
Jarle Olsen (f.v.), Torbjørn Naastad og Espen Garpestad er fornøyde med at tariffavtalen sikrer dem en rekke goder.
Butikksjef reddet millionpensjon til mange kolleger
HJEMMEKONTOR: Bødtker på hjemmekontor med hunden Azizam.
Jonas Sandboe
Birte tenker alltid på Gaza: – Jeg har hatt dårlig samvittighet når jeg dusjer og spiser
Det skal bli tydeligere hvilke krav som stilles til den som er sykemeldt.
Colourbox
Vil stille strengere krav til sykemeldte
Generalsekretær Raymond Johansen bekrefter underslaget på 34 millioner kroner. (Arkivfoto)
Erlend Tro Klette

