Jobben min
– Endringene våre partnere får til, inspirerer
Devika Santhosh (30) er programrådgiver i Menneskerettighetsfondet. Her forteller hun om jobben sin med egne ord.
Yngvil Mortensen
Saken oppsummert
yngvil@lomedia.no
Jeg har jobbet som programrådgiver i Menneskerettighetsfondet siden 2022. Vi støtter små, lokale organisasjoner i flere land som jobber for menneskerettigheter. De er nærmest samfunnene som rammes og står i frontlinjen i arbeidet for menneskerettighetene. De jobber under veldig utfordrende forhold og under ulike trusler.
Da jeg studerte juss i Storbritannia, ble jeg interessert i å jobbe med menneskerettigheter. Etter studiene jobbet jeg i Amnesty International i Malaysia og et par menneskerettighetsorganisasjoner i India i flere år. Jobben min besto i å prøve saker om brudd på menneskerettighetene i domstolene og drive kampanjer for sårbare lokalsamfunn.
Jeg flyttet til Norge da jeg kom inn på masterprogrammet Teori og praksis i menneskerettigheter på Senter for menneskerettigheter ved Universitetet i Oslo. Der fikk jeg kjennskap til Menneskerettighetsfondet.
Jeg var fra før opptatt av både sakene og landene fondet støtter: Indonesia, Sri Lanka, Thailand, Mexico, Pakistan, Colombia og India.
Jeg er selv fra India og er født og oppvokst i New Delhi. Familien min er opprinnelig fra Kerala i Sør-India, der foreldrene mine bor. Jeg jobbet en stund i Mumbai før jeg kom til Norge. Her bor jeg sammen med min samboer og to katter.
I Menneskerettighetsfondet jobber jeg med Indonesia og Thailand. En av våre partnere i Indonesia, KOMIU, arbeider for urfolks rettigheter. Et av urfolkssamfunnene de støtter har i flere år kjempet mot ulovlige inngrep og miljøødeleggelser forårsaket av gullgruvedrift. Etter mange år vant de fram: Gruveselskapet mistet tillatelsen til gruvedrift på 53.000 mål av landområdene til dette samfunnet.
Menneskerettighetsfondet var en av de første internasjonale donorene til organisasjonen. Med vår støtte har KOMIU utviklet seg, fått flere donorer og blitt større.
Mye av jobben min er å utlyse støtte og gå gjennom søknadene som kommer inn. Jeg undersøker også hvor pengene vil komme best til nytte. I august i fjor ble jeg valgt til leder i HK-klubben.
Med all usikkerheten som råder i verden, tror jeg at jeg fortsatt jobber for menneskerettigheter om fem-ti år. Min tro på små og lokale menneskerettsgrupper er styrket gjennom arbeidet mitt. De fortsetter å jobbe på. Endringene våre partnere får til, inspirerer oss alle.
Amnesty International, Atlas Alliansen, LO, Mellomkirkelig råd og Norsk senter for menneskerettigheter er medlemmer i Menneskerettighetsfondet. De støtter arbeidet vårt sammen med andre donorer.
Flere saker
Elisabeth Sundset. Arkivfoto.
Brian Cliff Olguin
Brudd for nesten 4.000 funksjonærer: – Bryter med en lang tradisjon
Privat
– Mer penger. Det er det medlemmene er opptatt av
Radion Kutsaev/Unsplash
Usikker på hva du kan si om jobben?
Håvard Sæbø
LO ut mot arbeidsgivere som somler med sykepenger
Handel og Kontor (FK) opplever et voldsomt trykk etter sakene om overtid for deltidsansatte.
Kasper Holgersen
Stor økning i 0-timerskontrakter: – En uting
Reidar Løvaas

