Spør ekspertene
Ta alltid kontakt ved sykdom på reise
colourbox
Saken oppsummert
Reiseforsikring
SPØRSMÅL: Vi ble syke under ferie i Italia og valgte å reise hjem før vi kontaktet forsikringsselskapet. Vi oppsøkte lege da vi kom hjem til Norge, men har likevel fått avslag på dekning av hjemreise. Har vi noen mulighet til å få medhold i en klage?
SVAR: Dette er en problemstilling som mange dessverre først tenker på etterpå, når man allerede er hjemme og har sendt inn skademelding. Og her gjelder det faktisk noen ganske strenge regler. Utgangspunktet er at du, dersom du blir syk på reise, alltid bør kontakte forsikringsselskapet eller deres alarmsentral (for eksempel SOS International) før du tar større avgjørelser, som for eksempel å reise hjem. I forsikringsvilkårene kan det for eksempel være stilt krav om å innhente forhåndssamtykke fra forsikringsselskapet. I nemndpraksis fra Finansklagenemnda er det imidlertid slått fast at man som forsikringstaker ikke mister dekning selv om slikt samtykke ikke er innhentet. Ved manglende forhåndssamtykke stilles det imidlertid strenge krav til dokumentasjon på at vilkårene er oppfylt. Og ofte kan det være utfordrende å innhente bevis/dokumentasjon i etterkant på at det var medisinsk nødvendig å reise hjem fra ferie tidligere enn planlagt.
Hva kan dere gjøre nå? Det viktigste er dokumentasjon. Jeg anbefaler at dere innhenter en ny, mer utfyllende uttalelse fra legen i Norge, der legen tar stilling til om det var medisinsk nødvendig å reise hjem da dere gjorde det. Dersom dere får dette, kan det være grunnlag for å sende en klage til forsikringsselskapet. Det er ikke gitt at dere får medhold, men det øker sjansene betraktelig.
Oppsummert: Kontakt alltid forsikringsselskapet før hjemreise ved sykdom på ferie. Dersom det ikke ble gjort, må det dokumenteres at hjemreisen var medisinsk nødvendig. Skaff uttalelser fra både lege i utlandet og i Norge.
Med god dokumentasjon kan det være mulig å få medhold i en klage. Lykke til!
Thea Kinstad Sjølie
Advokat og fagansvarlig for forsikringsrett i Help
Flere saker
Odd Hartvik Høiskar er messe- og arrangementsansvarlig i fotballklubben Fauske/Sprint.
Katharina Dale Håkonsen
Odd holdt på å miste millionpensjonen
Leder for HK Unge, Marita Henriksen sier at plattformen Comod har gjort et stort inntog i deres bransje. Det mener hun er en skummel utvikling av bransjen som allerede har mange som jobber ufrivillig deltid.
Brian Cliff Olguin
Marita om ny jobb-app: – Noe forbaska drit
Kristianas Bernatavicius (t.v.) svarer på spørsmål fra patruljeleder Amund Sagmo.
Amund sjekker at ungdom har det trygt på jobb: – Viktig at vi er synlige
Adobe Stock
Hva skal det stå på lønnsslippen min?
– Vær så snill, ikke la terroristen være muslim, var noe av det første Hnoon tenkte i timene etter angrepet i 2011.
André Kjernsli
Hassan besøkte Utøya for første gang: – 22. juli ble veldig ekte
shutterstock.com

