Spør ekspertene
Feil i bolig
colourbox
Saken oppsummert
Boligkjøp
SPØRSMÅL: Jeg har oppdaget en feil i boligen jeg har kjøpt, men jeg har ikke overtatt den ennå. Hva skal jeg gjøre?
SVAR: Hvis du har oppdaget feil i boligen før eller under overtakelsen, er det viktig at du noterer hva du har oppdaget i overtakelsesprotokollen. Dette er et dokument selger og kjøper fyller ut i fellesskap under overtakelsen.
Beskriv kort hva du har oppdaget, og noter at du vil følge opp dette etter overtakelsen. Dette vil hjelpe deg med å unngå en senere diskusjon og mulig tvist om du stilltiende har akseptert feilen eller ikke. Hvis du ikke noterer feil og avvik fra hva du mener er avtalt i overtakelsesprotokollen, kan dette anses som at du ikke har til hensikt å følge det opp.
Vurder også om du skal holde tilbake en del av kjøpesummen som sikkerhet for ditt eventuelle krav mot selger. Vær klar over at du må betale forsinkelsesrenter av dette beløpet hvis det viser seg at du har holdt tilbake et urettmessig beløp. Det vil si hvis det viser seg at du holdt tilbake penger ubegrunnet, eller at beløpet ikke sto i forhold til feilen som er avdekket.
Blerande Thaqi
Advokat i Help Forsikring
Flere saker
Ikke siden 1946 har det vært satt i gang bygging av så få boliger som i fjor.
Sissel M. Rasmussen
Boligbyggingen går for halv maskin. LO krever mer til Husbanken
Hva er egentlig de nye minstesatsene for alderspensjon fra Nav?
Jonas Sandboe
Pensjoner under fattigdomsgrensa: – Vi ber ikke om luksus
Heiko Junge / NTB
Rema-Reitan tjente like mye som 211 butikkmedarbeidere
Natt til onsdag kalte de fem rgrønne partiene inn til pressekonferanse i Stortinget: Det er er enighet om statsbudsjettet for neste år.
Heiko Junge / NTB
De rødgrønne er enige om budsjettforlik
AVTALE I BOKS: Grenseavtalen om hvilket forbund som skal ha retten til å organisere hvilke grossistlagre ble signert av leder i Handel og Kontor, Christopher Beckham (til venstre) og leder i Fellesforbundet, Christian Justnes, mandag 1. desember.
Herman Bjørnson Hagen
Striden om hvem som «eier» lagerarbeiderne er over
TØFT BOLIGMARKED: Kristine Leistad har ikke råd til å kjøpe bolig alene. Da må hun eventuelt finne noen å kjøpe sammen med.
Martin Guttormsen Slørdal

