Koronakrisa: den generelle kompensasjonsordningen
Regjeringen forlenger koronastøtten til bedrifter og legger begrensninger på utbytte
– Koronastøtten skal gå til å holde folk i arbeid, ikke til utbytte for eierne, sier finansminister Trygve Slagsvold Vedum.
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
Kravet til fall i omsetning blir lempet på fra 40 til 30 prosent i perioden november-desember. Samtidig vil støttebeløpet per bedrift bli redusert fra 20 til 15 millioner kroner for tomånedersperioden.
Det blir også begrensninger for utbytte, presiserte finansminister Trygve Slagsvold Vedum (Sp) og næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) tirsdag.
– Vi forventer at eiere og ledere opptrer ansvarlig. Regjeringen er klar på at koronastøtten skal gå til å holde folk i arbeid, ikke til utbytte for eierne. Virksomheter som går med overskudd i 2021, vil bli pålagt å betale tilbake støtte som de mottar for november og desember, sier næringsministeren.
Detaljene i kompensasjonsordningen, også etter nyttår, vil bli endelig utformet sammen med en ny lønnsstøtteordning, slik at samlet innretning og kompensasjonsnivå blir helhetlig og tilpasset situasjonen.
Koronakrisa: Her er tiltakene for permitterte og arbeidsløse
Flere saker
Jørn Eggum trekker seg som kandidat til å bli LO-leder.
Håvard Sæbø
Jørn Eggum trekker sitt kandidatur som LO-leder
Obligatorisk tjenestepensjon (OTP) ble innført i 2006.
Colourbox
Arbeiderpartiet vil ikke prioritere økt pensjon
Jan-Erik Østlie
Kraftige beskyldninger mot Eggum dager før han kan bli valgt til LO-leder
LO-ledelsen foreslår å gi Arbeiderpartiet 20 millioner kroner i valgkampstøtte.
Håvard Sæbø
LO øker pengestøtten til rødgrønne partier
Den daglige lederen fikk sparken for manglende prestasjoner.
Leif Martin Kirknes
Idrettsleder fikk sparken: Får millionerstatning
Utbetalingen av den økte pensjonen, inkludert etterbetaling for mai, kommer 20. juni.
Rebekka Johannessen Litland