Seksuell relasjon til tillitsvalgt
Kraftige beskyldninger mot Eggum dager før han kan bli valgt til LO-leder
Beskyldningene mot Fellesforbundets leder Jørn Eggum om maktmisbruk, blir tema i valgkomiteen.
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
Fellesforbundets leder Jørn Eggum er storfavoritt til å overta som LO-leder etter Peggy Hessen Følsvik. Ny leder skal velges på LO-kongressen som starter om en snau uke.
Mandag kveld gikk tidligere leder av Fellesforbundets avdeling 10, Merethe Solberg, ut på TV2-nyhetene hvor hun kommer med kraftig beskyldninger mot Eggum. Tirsdag satt forbundsstyret, som er Fellesforbundets øverste organ mellom landsmøtene, i ekstraordinært møte om saken. Der skal det ha blitt uttrykt tillit til Eggum.
Eggum og Solberg hadde en seksuell relasjon fra 2017 til 2022, ifølge VG.
Likevel deltok Eggum da Solberg ble fratatt vervet i Fellesforbundet i januar, uten å opplyse om denne relasjonen.
VG skriver at Jørn Eggum fikk fullmakt fra Fellesforbundet til å inngå en økonomisk sluttavtale med Solberg da hun mistet jobben.
Eggum bekrefter overfor TV2 at han og Solberg over flere år hadde et seksuelt forhold samtidig som hun var tillitsvalgt i forbundet han er leder for.
Han kjenner seg imidlertid ikke igjen i historien om at de forhandlet en hemmelig sluttavtale.
Måtte gå av
I januar ble Merethe Solberg bedt å fratre fra vervet som leder for forbundets avdeling 10.
Forbundsstyret i Fellesforbundet vedtok at avdelingen skulle settes under administrasjon, og at det nåværende styret og leder Merethe Solberg måtte gå av umiddelbart.
Da hadde det vært konflikter i avdelingen over lengre tid.
Da Solberg ble bedt om å gå, lovte Eggum at medlemmene ikke skulle rammes.
Nå vil Solberg ha jobben tilbake.
– Hvis han (Jørn Eggum) blir LO-leder er døren lukket for meg, sa hun til TV2.
Får støtte: LO-topp i Bergen har tillit til Jørn Eggum som ny LO-leder
Valgkomiteen
Slik kommenterer leder av valgkomiteen i LO, Mette Nord, den spesifikke saken som dukket opp mandag kveld:
– Jeg vil ikke kommentere arbeidet til valgkomiteen. Det skal jeg fortsette med. Nå har vi fått en situasjon som vi skal ta med i vurderingen når vi jobber videre, sier Mette Nord til FriFagbevegelse.
Men hun vil verken bekrefte hva valgkomiteen snakker om eller hvor hyppig møtene er.
– Vi har den møtefrekvensen vi trenger for å komme fram til en god beslutning. Vi har møter hele tiden, sier Mette Nord til FriFagbevegelse.
Flere saker
FELLESSKAP: Runa Bjørk Erga stiftet nye bekjentskap gjennom lek, moro og diskusjoner.
Brian Cliff Olguin
Ikke bare lek og moro – boligpresset preget sommerkonferansen
Brian Cliff Olguin
30 ansatte har mistet jobben i Norsk Folkehjelp
Morten Hermansen er glad for at han slipper en runde i lagmannsretten.
Brian Cliff Olguin
Morten får beholde jobben. Arbeidsgiver dropper anken
Unge og midlertidige ansatte i reiseliv og servering er særlig utsatt for seksuell trakassering, ifølge Arbeidstilsynet.
Lina Winge (illustrasjonsbilde)
Sommervikarer har høyere risiko for å bli seksuelt trakassert
En større andel av befolkningen er nå arbeidsledige.
Beate Oma Dahle / NTB
Arbeidsledigheten øker mest blant de unge
– Et søndagsåpent samfunn er dårlig for de ansatte, for klimaet og for frivilligheten, sier Christopher Beckham.
Brian Cliff Olguin