Slutt på koronaordninger 1. oktober:
Fra 1. oktober kan du ikke lenger bruke sykt barn-dager når barna må i karantene
Fra 1. oktober må du bruke feriedager, ta permisjon uten lønn eller avspasering, hvis du passer barn som er i korona-karantene hjemme.
Colourbox.com
Saken oppsummert
yngvil@lomedia.no
Tror du at du kan bruke av kvoten med omsorgsdager når barna må være hjemme i karantene eller fordi barnehagen eller skolen er stengt av korona-relaterte årsaker? Foreløpig kan du det, men bare inntil 1. oktober. Deretter det slutt.
Omsorgsdager kan etter 1. oktober som hovedregel bare brukes dersom barnet eller barnepasser faktisk er syk, opplyser HR-selskapet Simployer.
Les også: Tone kan være permittert én måned til: – Fint, men skuffende kort
Dobbel kvote med omsorgsdager gjelder for hele 2021.
– Dersom unntaksreglene ikke videreføres ytterligere, så vil vi gå tilbake til de gamle reglene som gjaldt før koronakrisen, opplyser Simployers jurist Karoline Dystebakken.
– Slik smittesituasjonen har utviklet seg siden skolestart, mener mange at regelverket bør videreføres. Mye kan nok tale for det. Barn under 12 år er ikke vaksinert, og vi vet at smitten sprer seg der. Samtidig er nedstengning av skoler og barnehager mindre aktuelt med den nye strategien om å teste seg ut av karantene, sier Dystebakken i en pressemelding.
Flere saker
Colourbox
Slik krever du etterbetalt for overtid
Ragnhild Hilden er tillitsvalgt for HK-medlemmene i kjedens butikk på Kongsberg.
Ole Palmstrøm
Deltidsansatte Ragnhild må signere tilleggskontrakt for å få jobbe mer
Odd Hartvik Høiskar er messe- og arrangementsansvarlig i fotballklubben Fauske/Sprint.
Katharina Dale Håkonsen
Odd holdt på å miste millionpensjonen
Leder for HK Unge, Marita Henriksen sier at plattformen Comod har gjort et stort inntog i deres bransje. Det mener hun er en skummel utvikling av bransjen som allerede har mange som jobber ufrivillig deltid.
Brian Cliff Olguin
Marita om ny jobb-app: – Noe forbaska drit
Kristianas Bernatavicius (t.v.) svarer på spørsmål fra patruljeleder Amund Sagmo.
Amund sjekker at ungdom har det trygt på jobb: – Viktig at vi er synlige
Adobe Stock

