Boligpolitikk
Slik vil LO løse boligkrisa
Rett på lån i Husbanken til flere og en satsning på ikke-kommersielle boligbyggelag er en del av oppskriften.
«Bolig er et grunnleggende velferdsgode og ikke en markedsvare», heter det i LOs nye boligpolitiske plattform.
Her tar LO blant annet til orde for at det må det bygges flere ikke-kommersielle utleieboliger for vanlige arbeidsfolk, og at flere får mulighet til å få startlån gjennom Husbanken.
Så langt i år har boligprisene steget med nesten 7 prosent, viser statistikk fra Eiendom Norge. Det er godt over forventet lønnsvekst for nordmenn flest.
Situasjonen på boligmarkedet gjør at mange med helt normale inntekter ikke får muligheten til å eie egen bolig, påpeker LO.
– Prisene for å leie en bolig i store deler av landet har blitt så høye at det er nærmest umulig å spare til egen bolig. Egenkapitalkravet for folk flest er vanskelig å opparbeide seg om du ikke har foreldre eller andre som kan stille opp, sier Kristin Sæther i LOs ledelse.
Vil gjøre det lettere å få lån i Husbanken
I 2021 satte LO-sekretariatet ned et boligpolitisk utvalg for å se på helheten i det norske boligmarkedet. Den nye boligpolitiske plattformen beskriver hvilke tiltak organisasjonen vil jobbe for i boligpolitikken framover.
Ett av tiltakene LO foreslår, er å styrke Husbanken.
Mens Husbanken tidligere fungerte som en boligbank for folk med vanlige inntekter, har den de siste tiårene vært brukt for å hjelpe vanskeligstilte på boligmarkedet.
Startlån gis til personer som har «langvarige problemer» med å få lån i vanlig bank, og ordningen er behovsprøvd. Det er dessuten store forskjeller mellom kommunene i hvem som får innvilget lån.
Nå vil LO at Husbanken skal gå mer i retning av hvordan den fungerte tidligere, forklarer LO-sekretær Kristin Sæther.
– Når vi sier at Husbanken skal være et boligpolitisk verktøy, betyr det at flere må få lån, ikke bare de vanskeligstilte. Den må sikre langsiktig finansiering og gi en reell mulighet til alle førstegangsetablerere, sier hun.
Videre må det bygges mer, både studentboliger og andre boliger, understreker Sæther.
Aktuelt: – Betaler du dyr husleie, har du også råd til lån
Ikke-kommersielle utleieboliger
LO mener også at det bør bygges opp en allmenn boligsektor, som ikke er profittbasert.
I Danmark bor rundt 1 million mennesker i såkalte allmenne boliger i Danmark. Dette er boliger som ikke leies ut til markedspris, men til en regulert pris.
– Vi ønsker at Husbanken skal gi finansiering til utbygging av ikke-kommersielle utleieboliger, slik at det blir lettere å finne rimelige boliger der jobbene er. Dette gjelder både i by og bygd, sier Sæther.
LO-sekretæren understreker at kommunene kan stille krav til utbyggere når de selger tomter, for eksempel at 25 prosent av de leilighetene i et byggeprosjekt, skal være rimelige utleieenheter for langtidsleie.
– Det er alminnelig i Sverige, så hvorfor ikke her? For 40 år siden var målet at alle skulle ha et godt sted å bo. Det er på tide å gjøre noe. Det er mer prekært enn noen gang, mener Sæther.
Sæther tror at boligpolitikken kommer til å bli en stor del av valgkampen.
– Folk bruker en enormt mye større andel av lønna si på bolig enn før.
Les også: Mads og Marie betaler 9000 kroner for en tomannsbolig på 130 m² i København
LO skuffet over regjeringen
Kristin Sæther sier at LO er skuffet over regjeringen. Hun trekker fram både ny husleielov og satsingen på Husbanken.
Et viktig krav for LO har vært å få på plass en ny husleielov som sikrer leietakere bedre rettigheter.
I forhandlingene om statsbudsjett for 2023 ble regjeringen enig med SV om at det skulle legges fram en ny husleielov i inneværende stortingsperiode.
Regjeringen oppnevnte et utvalg som skulle komme med forslag til hvordan leietakernes rettigheter kunne styrkes.
Men i statsbudsjettet i oktober varslet regjeringen at den likevel ikke ville legge fram noen ny husleielov i denne perioden.
– Det ser ikke ut til at det blir fulgt opp, og det er skuffende, sier Sæther.
Regjeringen begrunner utsettelsen med at den ikke ønsker å forhaste seg, men vil ha en grundig lovprosess.
– Vi i LO vil være pådrivere for å sikre en ny og bedre husleielov for dem som ikke kan kjøpe bolig. Husleielovutvalgets arbeid bør legges fram for Stortinget i denne perioden, noe LO vil jobbe for skal skje, slår Sæther fast.
Mer til Husbanken
LO mener også at Husbanken bør få minst like mye i låneramme i 2025 som i år. I forslaget for neste års statsbudsjett har regjeringen lagt 29 milliarder på bordet. Det er tre milliarder mindre enn Husbanken fikk i 2024.
– I en tid med store utfordringer på boligmarkedet, både for de som kjøper og de som leier, trenger Husbanken større rammer, ikke mindre, sier Sæther.
Bostøtteordningen har heller ikke holdt tritt med prisutviklingen i boligmarkedet og dekker en stadig mindre del av mottakernes faktiske boutgifter.
I sin boligpolitiske plattform sier LO at bostøtten må økes, slik at den speiler de faktiske utgiftene til mottakerne.
Plattformen skal supplere LOs handlingsprogram og være et verktøy for å drive fram en mer aktiv boligpolitikk, fastslår LO.