LO i Oslo
Politisk streik for Palestina: – Engasjementet i fagbevegelsen er veldig stort
Onsdag 26. november oppfordres foreninger, klubber og avdelinger av LO i Oslo til å gå ut i politisk streik.
LO i Oslo består av 115 fagforeninger med tilsammen 105.000 LO-medlemmer. Tirsdag var representanter fra foreninger samlet.
Jonas Sandboe
Saken oppsummert
Isidora@lomedia.no
– Kravet er å stanse folkemordet, og få oljefondet ut av Israel. Det er ikke nok å bare bruke ord. Derfor streiker vi, fordi at nok er nok, sier LO i Oslos leder Ingunn Gjerstad.
LO i Oslo er en paraplyorganisasjon for 115 fagforeninger i Oslo med til sammen 105.000 LO-medlemmer.
Tirsdag samlet Gjerstad representanter fra flere foreninger i som skal delta i streiken.
Blant disse var:
- Ellen Møller, styret i SL Oslo (Skolenes landsforbund Oslo Fylkeslag)
- Jenny Dellegård, leder Fagforbundet Kultur Oslo
- Trine Hardy, leder EL og IT Oslo og Akershus
- Roger Vinje, leder SL Oslo (Skolenes landsforbund Oslo Fylkeslag)
- Natalie Zubillaga, leder NTL UiO (Universitetet i Oslo)
- Harald Braathen, leder Bygningsarbeidernes fagforening (Fellesforbundet Avd. 600)
- Maren Oddvang, leder Fagforbundet Barn og Oppvekst Oslo
- John Thomas Suhr, leder Oslo-Akershus HK
Streiken er en oppfølging av LOs solidaritetsmarkering for Palestina som blir holdt 27. oktober.
– Interessen og engasjementet i fagbevegelsen er veldig stort. Folk har lyst til å bruke makta fagbevegelsen har, sier Gjerstad.
Hva er en politisk streik?
En streik som retter seg mot politiske vedtak eller standpunkter, ikke mot egne lønns- og arbeidsvilkår.
Må være kortvarig, og varsles på forhånd. (typisk rundt 2 uker)
Deltakelse er frivillig; man kan ikke tvinger til å delta
Er ikke regulert direkte i lov, men akseptert i praksis og i avtaler (som Hovedavtalen LO-NHO)
Dersom vilkårene ikke overholdes (f.eks. for lang varighet, eller streik mot egne avtaler), kan streiken bli vurdert som ulovlig.
Faktaboksen er laget ved hjelp av kunstig intelligens og kvalitetssikret av redaksjonen.
Flere saker
Thomas Grøvslien er klubbleder i Oda. HK-klubben i netthandelsbedriften er en av forbundets største.
Leif Martin Kirknes
Rekordmange medlemmer i HK: – Vi rekrutterer som bare juling
– Folk sier «Herregud, så bra du kjemper». Jeg vil vise arbeidsgiver at de ikke alltid har rett, sier Merethe Bognar.
Katharina Dale Håkonsen
Etter 25 år i Aschehoug ble stillingen fjernet: – Jeg knakk sammen som en fyrstikk
AUF-leder Gaute Børstad Skjervø og Ap-nestleder Tonje Brenna var begge på Utøya under terroren for 15 år siden.
Jan-Erik Østlie
Markerer 22. juli med «77 dager mot hat»
– Hele denne saken forteller oss også hvor viktig det er å følge med, sier Elisabeth Thoresen i AAP-aksjonen.
Merete Holtan
Uføre slipper kutt: – Veldig gledelig
Illustrasjonsbilde
Brian Cliff Olguin
Ny lønn for Ikea-ansatte
Illustrasjonsbilde.
Brian Cliff Olguin

