Pensjon
Per Gunnar redda pensjonen til sine ansatte
Murmesteren sørga for ordna forhold på arbeidsplassen.
– De har en helt annen tradisjon når det gjelder å bygge hus i mur, sier Per Gunnar Fjelltveit mens han stiller seg foran noen teglsteiner under fotoseansen.
54-åringen, som er daglig leder i Bergen mursenter, skulle gjerne ha sett at hus bygget av murstein var like utbredt i Norge som i Belgia hvor han importerer mye murstein fra. Men han er fremdeles fornøyd med karrierevalget han tok i ung alder.
– Jeg startet først på handel- og kontorfag på videregående, men jeg hadde lyst på mer fysisk arbeid og skiftet til byggfag, forteller bergenseren.
Murmester Fjelltveit var med på å starte Bergen mursenter i 2016 og har siden da vært daglig leder.
Fra Mindemyren i Bergen selger de mur og tilbehørende produkter til håndverkere og entreprenører i vestlandsområdet.
Selskapet er eid av 20 ulike aksjonærer. I fjor bestemte de seg for å selge majoritetsaksjene sine til Modena.
Framtidstanker
Det sammenfalt med at en nyansatt spurte ham om tre bokstaver – AFP. De tre bokstavene står for avtalefestet pensjon. En pensjonsordning som kommer på toppen av pensjonen fra folketrygden og tjenestepensjonen.
Avhengig av inntekten din kan AFP-en være verdt opp mot 1,5 millioner kroner. Men pensjonsordningen gjelder bare for ansatte i bedrifter med tariffavtale. Noe Bergen mursenter ikke hadde.
Fjelltveit leste seg opp og skjønte at om han og den ene kollegaen skulle få noe ut av AFP-ordningen, så hastet det. De var begge 54 år gamle og et av vilkårene for å få AFP, er at du må ha jobbet i en AFP-bedrift i sju av de siste ni årene før du fyller 62 år.
Hvis du har blitt 55 år og ikke har tariffavtale, går du glipp av millionpensjonen.
– For min del vil AFP-en utgjøre mellom 5.000 og 6.000 kroner ekstra i måneden, forteller Fjelltveit.
Rask prosess
I februar kom Handel og Kontor på besøk.
– Fra jeg tok kontakt til tariffavtalen var i boks, gikk det to måneder, forteller HK-medlemmet.
Av fem ansatte i bedriften ble de tre som jobber heltid overbeviste om HK-medlemskap – inkludert Fjelltveit, sjefen sjøl.
Samtidig som Fjelltveit meldte seg inn i HK, meldte han bedriften inn i arbeidsgiverorganisasjonen Virke.
– Jeg tok det opp med styret som også syntes det høres lurt ut, sier Fjelltveit.
Dermed tok daglig leder grep i begge ender. Både for bedriften og de ansatte.
Fjelltveit mener organisering kommer alle til gode.
– Man skal passe godt på sine kunder, men enda bedre på sine ansatte.
– Du får ikke bare bedre trivsel på jobb, men det er lettere å spørre om litt ekstra hvis man som arbeidsgiver også gir litt ekstra, sier han.
Til tider koker det på jobben. Akkurat som i den sesongen Fjelltveit og co. har gått inn i.
– Det er når plussgradene har meldt sin ankomst at det bygges mest med mur, så nå står vi på litt ekstra, sier han og går tilbake til arbeidet.