Ny rapport:
Oljefondet har 2000 milliarder i selskaper med Israel-link
Av alle europeiske finansinstitusjoner, har Norge mest i selskaper tilknyttet Israels okkupasjon, folkemord og apartheid, ifølge organisasjon.
Nicolai Tangen er administrerende direktør for Norges Bank Investment Management (NBIM), som forvalter Oljefondet.
Håvard Sæbø
Saken oppsummert
yngvil@lomedia.no
Over 2000 milliarder kroner av den norske pensjonsformuen er i dag investert i aksjer og obligasjoner i disse selskapene.
Det avdekker Don´t Buy Into Occupation-koalisjonen, som består av mange europeiske og palestinske organisasjoner – blant dem norske Fagforbundet, Handel og Kontor Norge og Norsk Folkehjelp.
Oljefondet troner øverst på lista over de samlede investeringene i selskaper tilknyttet den israelske okkupasjonen.
Rapporten navngir 104 slike selskaper og totalt 1115 europeiske finansinstitusjoner som investerer i disse.
De 104 selskapene i rapporten
• Forskningssenteret Profundo har kartlagt selskapene og investorene.
• Selskapslista på 104 navngitte selskaper er basert på FNs database, den uavhengige israelske granskningorganisasjonen Who Profits og databasen til Action Center for Corporate Accountability of the American Friends Service Committee (AFSC).
AeroVironment
Airbnb
Alon Blue Square
Altice International
Amazon
Ashot- Ashkelon Industries Ltd
Ashtrom
Axel Springer
BAE Systems
Bank Hapoalim
Bank Leumi
Bank of Jerusalem
Bezeq
Boeing
Booking Holdings
BP
CAF
Carrefour
Caterpillar
Cellcom
Cellebrite DI Lt
Chevron
Cisco Systems
CNH Industrial
Colt CZ Group
Corsight AI
Dana Petroleum
Danya Cebus
Day & Zimmerman
Delek Group
Delek Israel
DELL Technologies
Delta Galil Industries
Dor Alon Energy
Elbit Systems
Electra
Eni S.p.A
Expedia
Fanuc
First International Bank of Israel (FIBI)
Ford
General Dynamics
General Electric
Google/Alphabet
Hamat Group
HD Hyundai
Heidelberg Materials
Hikvision
Hilan
Honeywell
Hewlett Packard Enterprise (HPE)
Israel Aerospace Industries (IAI)
IBM
Intel Corp
Israel Chemicals (ICL Group)
Israel Discount Bank
JC Bamford Excavators Limited (JCB)
L3 Harris Technologies
Leonardo
LIG Nex 1
Lockheed Martin
Maersk
Matrix IT
Mekorot
Mercedes-Benz Group
Meta
Microsoft
Mizrahi Tefahot Bank
Motorola Solutions
Northrop Grumman
Oracle
Oshkosh
Palantir Technologies
Partner Communications
Paz Energy
Rafael
Rami Levi Hashikma Marketing
RE/MAX
RENK Group
Rolls-Royce Holdings
RTX
Shapir Engineering and Industry
Shell
Shikun & Binui
Shufersal
Siemens
Sturm Ruger & Company
Syensqo
The Coca-Cola Company
ThyssenKrupp
Tnuva
Total Energies
Toyota
Traton
Tripadvisor
TUI Group
Valero
Villar International
Vinci
Volvo Group
Woodward
WSP Global
ZIM Integrated Shipping Services
Zoko Enterprises
Rapporten understreker at selskapene også har aktiviteter som ikke har noe med Israels okkupasjon å gjøre.
Ser også på forbindelser til apartheid
«De private aktørene bak økonomien til okkupasjonen og folkemordet» heter årets rapport, som er den femte i rekken.
I tidligere år har koalisjonen konsentrert seg om selskaper med forretninger knyttet til de israelske bosettingene.
Denne rapporten gransker forbindelsene mellom europeiske finansinstitusjoner og selskaper som bidrar til å opprettholde hele den ulovlige okkupasjonen av Vestbredden, Øst-Jerusalem og Gaza.
Det betyr selskaper som medvirker til fordrivelsen av palestinerne, overvåkingsregimet, apartheid og folkemordet i Gaza.
FN-domstolens uttalelser
DBIO-rapporten viser til at Den internasjonale domstolen i juli 2024 fastslo at Israels okkupasjon av Vestbredden, Øst-Jerusalem og Gaza er ulovlig.
Den slo også fast at Israel bryter forbudet mot apartheid og diskriminering basert på etnisitet.
Den internasjonale domstolen sa i januar 2024 at det er risiko for folkemord i Gaza. FNs uavhengige undersøkelseskommisjon for de okkuperte palestinske områdene konkluderte i september 2025 med at Israel faktisk begår folkemord.
Tek-selskapene er tatt med
I fjor kartla DBIO at Oljefondet hadde investert 220 milliarder kroner i selskaper tilknyttet de israelske bosettingene.
Per 31. august i år har DBIO regnet seg fram til en nesten ti ganger så stor sum, over 2000 milliarder kroner (over 195 millioner amerikanske dollar).
Den ekstreme veksten i Oljefondets investeringer når det gjelder den israelske okkupasjonen, kommer av at DBIO har tatt med verdens største teknologiselskaper i oversikten.
Teknologi og tjenester fra slike selskapene brukes til kunstig intelligens i våpensystemer, til overvåkning av palestinere og datalagring for det israelske militæret.
Oljefondet eier aksjer i for eksempel teknologiselskapene Microsoft og Amazon. I Microsoft har Oljefondet aksjer verdt over 504 milliarder kroner.
I Amazon har Oljefondet aksjer verdt over 276 milliarder kroner.
Andre teknologiselskaper der Oljefondet har store investeringer er Palantir. Det amerikanske teknologiselskapet leverer kunstig intelligens og overvåkningsteknologi til det israelske militæret og overvåkingspoliti.
Amnesty International argumenterer med at Israel bruker teknologien i sin ulovlige okkupasjon, apartheid, krigsforbrytelser og folkemord mot palestinerne. Oljefondet eier aksjer verdt 36 milliarder kroner i Palantir.
Andre oljefond-selskaper
• RTX: Amerikansk våpenprodusent som leverer både raketter og bomber til Israels militære. Våpnene er ofte integrert i de israelske våpensystemene, som i jagerfly, militære droner og krigsskip. Selskapet het tidligere Raytheon.
Oljefondet eier aksjer verdt over 23 milliarder kroner i selskapet.
• AeroVironment: Amerikansk selskap som lager militære droner. Israel har kjøpt selvmordsdroner fra dette selskapet. Israels bruk av droner er utstrakt, særlig i Gaza.
Oljefondet eier aksjer verdt rundt 766 millioner kroner i selskapet.
• Oshkosh: Amerikansk produsent av pansrede kjøretøyer som de blant annet selger til det israelske militæret. Israelerne bruker dem i både Gaza og på Vestbredden.
Oljefondet har aksjer verdt nesten 1 milliard kroner i selskapet.
• Shufersal: Israelsk selskap som eier supermarkeder og apoteker i israelske bosettinger på Vestbredden, Øst-Jerusalem og de syriske Golan-høydene. Selskapet driver også nettbutikk.
Oljefondet eier aksjer verdt rundt 288 millioner kroner i selskapet.
• Israel Discount Bank: Israelsk bank som gir lån til regionale israelske bosettermyndigheter på Vestbredden, til for eksempel bygging av infrastruktur i store byer for israelske bosettere på palestinsk land.
Oljefondet eier aksjer for rundt 110 millioner kroner i selskapet.
Flere saker
Illustrasjonsfoto.
Brian Cliff Olguin
70 Narvesen-kiosker legges ned
Fagforbundets leder, Helene Harsvik Skeibrok, Lisa-Kristine Skatvbedt-Hansen og Fagforbundet-advokat Tina Storsletten Nordstrøm.
Ingrid Wergeland, Fagforbundet
Lisa-Kristine får ikke betalt for overtid. Nå går hun til retten
TOMT: Nå har Joker Ervik fjernet varene utenfor den lovlige salgsflaten. Butikksjefen har sendt dette bildet til oss.
Joker Ervik
Joker ryddet opp etter avsløringer
Nicolai Tangen er administrerende direktør for Norges Bank Investment Management (NBIM), som forvalter Oljefondet.
Håvard Sæbø
Oljefondet har 2000 milliarder i selskaper med Israel-link
Brian Cliff Olguin
– Vi er et slags 1881 om vin og sprit
Brian Cliff Olguin

