Lønnsoppgjøret
Nå forhandles lønna for 3.200 ansatte i varehandelen
Snart skal ansatte i Ikea, Oda, Synsam og andre handelsbedrifter få økt lønn.
De viktigste kravene er økt kjøpekraft og trygghet for sykelønn, mener Samra Akhtar, nestleder i HK.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
lene@lomedia.no
Mandag klokka 10 møtes Handel og Kontor (HK) og arbeidsgiverorganisasjonen NHO Service og Handel til forhandlinger om årets lønnsoppgjør for ansatte i varehandelen.
Det er satt av to dager til forhandlingene. Blir de ikke enige tirsdag, må partene møtes i mekling.
Dette lønnsoppgjøret gjelder 3.200 ansatte i varehandelen. De jobber blant annet i Ikea, Oda, Synsam, Clas Ohlson, Tools og Felleskjøpet.
De er omfattet av tariffavtalen som heter Handelsoverenskomsten.
Samra Akhtar, nestleder i HK, skal lede forhandlingene på arbeidstakersiden. Hun peker på to krav som de viktigste:
– Økt kjøpekraft og trygghet for sykelønn.
En selvfølge
Akhtar forventer at de blir enige med NHO Service og Handel om et generelt tillegg på linje med resultatet i frontfaget, lønnsoppgjøret i industrien.
– Det tar jeg som en selvfølge, sier hun.
Industriarbeiderne fikk et generelt tillegg på 6,50 kroner i timen til alle. Det samme ble HK enige om med Virke i deres lønnsoppgjør for ansatte i varehandelen.
Den mest utbredte tariffavtalen i varehandelen er nettopp Landsoverenskomsten mellom HK og arbeidsgiverorganisasjonen Virke. Den gjelder 25.000 ansatte.
HK og Virke ble enige om vilkårene i Landsoverenskomsten onsdag morgen.
Lavlønnstillegg
I lønnsoppgjøret med Virke fikk de ansatte også et lavlønnstillegg på 4 kroner i timen.
Lavlønnstillegg gis til ansatte som er omfattet av tariffavtaler hvor gjennomsnittslønna er under 90 prosent av industriarbeiderlønn.
Gjennomsnittslønna for ansatte som er omfattet av Handelsoverenskomsten er på 92,8 prosent, ifølge HK.
– Ytterligere økonomiske krav kommer vi tilbake til, sier Samra Akhtar til HK-Nytt.
Lønnssatsene i Handelsoverenskomsten lå et hakk over satsene i Landsoverenskomsten før lønnsoppgjøret – en drøy tusenlapp i måneden.
– Det er en litt annen medlemsmasse, med flere ansatte i faghandelen som tradisjonelt har hatt litt høyere lønn enn ansatte i resten av varehandelen, forklarer Akhtar.
Den ulikheten har HK ingen problemer med.
– De to tariffavtalene er på en måte søsteravtaler, men de er ikke helt like.
Lønnsgaranti gir uttelling
I Handelsoverenskomsten er det en lønnsgarantiordning.
Den sier at lønnstrinn 6, det høyeste lønnstrinnet, skal utgjøre 90 prosent av gjennomsnittslønn for gruppa som heter «arbeidere i alt» i lønnsstatistikken 1. februar hvert år.
Det regnestykket er allerede klart, ifølge Akthar.
Lønnsgarantien er beregnet til 7,13 kroner i timen.
Det betyr at de mest erfarne ansatte, som går på lønnstrinn 6 i avtalen, vil øke lønna med 13,63 kroner i timen om de får et generelt tillegg på 6,50 og et beregnet lønnsgarantitillegg på 7,13 kroner.
Det utgjør 26.578,50 kroner mer i året.
Denne lønnsgarantibestemmelsen er ikke lik den i Landsoverenskomsten med Virke. I sistnevnte ga lønnsgarantien 5 kroner i timen til alle på trinn 6.
Sykelønnsbestemmelser
Forskuttering av sykepenger er et hett tema i årets lønnsoppgjør. Det betyr at ansatte får lønn som normalt når de er syke, og så får arbeidsgiverne refundert pengene fra Nav.
Partene i frontfaget ble enige om forskuttering av sykepenger i fire måneder, men NHO Reiseliv sa plent nei det samme til hotell- og restaurantarbeiderne. Denne gruppa er nå i streik.
I morgen går renholderne ut i streik etter at NHO Service og Handel også nektet å innfri kravet om forskuttering av sykepenger.
Handelsoverenskomsten slår allerede fast at ansatte har rett til forskuttering av sykepenger i tre måneder. Det ble partene enige om i 2022.
Landsoverenskomsten med Virke har en bestemmelse om full lønn under sykdom. Den innebærer blant annet forskuttering av sykepenger.
I årets lønnsoppgjør ble HK og Virke enige om å utvide ordningen fra tre til fire måneder.
Ordningen med full lønn under sykdom innebærer også at arbeidstakerne får feriepenger av sykepenger og foreldrepenger i fire måneder, og ikke bare 48 dager som Nav betaler for. Arbeidstakerne får også feriepenger for lønn utover 6G.
I år fikk HK også gjennomslag for forskuttering av foreldrepenger og pleiepenger i 12 måneder i Landsoverenskomsten.
Akhtar ser for seg samme løsning i forhandlingene om Handelsoverenskomsten.
– Vi mener at det ikke skal være forskjell på disse bestemmelsene i samme bransje, sier hun.
HK-Nytt har stilt en rekke spørsmål om dette lønnsoppgjøret til NHO Service og Handel. Arbeidsgiverorganisasjonen har imidlertid takket nei til å besvare dem.
Flere saker
Thomas Grøvslien er klubbleder i Oda. HK-klubben i netthandelsbedriften er en av forbundets største.
Leif Martin Kirknes
Rekordmange medlemmer i HK: – Vi rekrutterer som bare juling
– Folk sier «Herregud, så bra du kjemper». Jeg vil vise arbeidsgiver at de ikke alltid har rett, sier Merethe Bognar.
Katharina Dale Håkonsen
Etter 25 år i Aschehoug ble stillingen fjernet: – Jeg knakk sammen som en fyrstikk
AUF-leder Gaute Børstad Skjervø og Ap-nestleder Tonje Brenna var begge på Utøya under terroren for 15 år siden.
Jan-Erik Østlie
Markerer 22. juli med «77 dager mot hat»
– Hele denne saken forteller oss også hvor viktig det er å følge med, sier Elisabeth Thoresen i AAP-aksjonen.
Merete Holtan
Uføre slipper kutt: – Veldig gledelig
Illustrasjonsbilde
Brian Cliff Olguin
Ny lønn for Ikea-ansatte
Illustrasjonsbilde.
Brian Cliff Olguin

