Charlott Pedersen er ny leder i HK region Øst
37-åringen har styrt regionen siden Fawsi Adem gikk inn i LO-ledelsen. Nå er hun formelt valgt.
Charlott har fram til nå jobbet som butikkmedarbeider.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
lene@lomedia.no
Charlott Elise Austbø Pedersen (36) er valgt som ny leder i HK region Øst, en av sju geografiske regioner i LO-forbundet Handel og Kontor.
Regionen representerer nær 21.000 medlemmer.
Pedersen har vært fungerende leder i region Øst siden forgjengeren Fawsi Adem ble valgt inn i LO-ledelsen på kongressen i mai. 23. oktober ble hun formelt valgt som leder på regionens representantskapsmøte.
Neste ordinære valg foregår på regionens årsmøte i april.
37-åringen har fram til nå jobbet som butikkmedarbeider i Lampemagasinet på Carl Berners plass i Oslo. Nå har hun permisjon fra jobben.
Pedersen er også nestleder i fagforeninga Oslo-Akershus HK og har sittet i HKs forbundsstyre siden 2021.
Hun er medlem i Sosialistisk Venstreparti og sto på 4. plass på Akershus SVs liste ved årets stortingsvalg.
Flere saker
Det har blitt litt dårlig stemning i bedriften, mener Thomas Stubben Oshjell.
Privat
Kollegene får økt lønn, men Thomas får ingenting: – Urettferdig
Lene Svenning
Ny leder i HKs forhandlingsavdeling
André Kaldal (bildet) tar kampen på vegne av alle som jobber ufrivillig deltid, mener HK-leder Christopher Beckham.
Herman Bjørnson Hagen
André jobba 2.800 timer for mye. Nå tar han Coop til retten
Trine Dahlstrøm taper flere tusen kroner på at hun byttet jobb innad i Meny i 2013.
Tonje Paulsen Solem
Trine gikk fra en Meny til en annen. Det går hardt utover lønna
Fra januar i år skal ansatte med ti og femten års erfaring i blant annet butikker kunne få høyere lønn. Det har de fått til på Coop Nord-butikkene.
Anette sørget for høyere lønn til kollegene
Anna Molberg sitter i komiteen som forbereder forslag til politiske resolusjoner som skal behandles på Høyres ekstraordinære landsmøte i februar.
Kasper Holgersen

