Søndagsåpne butikker
Bergen vil ha søndagsåpne butikker
Fagbevegelsen protesterte til ingen nytte. Bystyret i Bergen vedtok onsdag å søke om å bli et «typisk turiststed».
NEI TAKK: Fagbevegelsen i Bergen vil at de ansatte i varehandelen fortsatt skal ha fri på søndager.
Daniel Øvstetun Vik
Saken oppsummert
hk-nytt@lomedia.no
Et flertall i bystyret i Bergen stemte onsdag for å søke Statsforvalteren om at deler av Bergen sentrum blir definert som et typisk turiststed.
Det betyr at butikkene kan holde åpent på søndager.
Loven sier at butikker skal holde stengt på søndager, men har en rekke unntak, blant annet for typiske turiststeder. Det er Statsforvalteren i de enkelte fylkene som behandler slike søknader fra kommunene.
I dag har én av tre kommuner status som typisk turiststed, ifølge en kartlegging HK-Nytt har gjort.
Demonstrerte
Allerede før bystyremøtet i Bergen var i gang onsdag, møtte demonstranter fra Vestland Handel og Kontor (HK) og andre deler av fagbevegelsen i byen opp utenfor møtet.
«Vi kan ikke bare gi og gi, vi vil beholde søndagsfri», runget det fra demonstrantene, ifølge Bergensavisen.
Mange av de frammøtte er ansatt i varehandelen og jobber allerede på lørdager. De er redde for at de også må jobbe på søndager om Statsforvalteren godkjenner søknaden fra Bergen kommune.
– Å la søndag bli nok en arbeidsdag er inngripende i folks liv. De har allerede seks arbeidsdager i uka, nå vil høyresiden gi dem én til, sier en skuffet Espen Berntsen, leder i Vestland HK.
Flere turister
Forslaget som ble behandlet i bystyret kom opprinnelig fra representanter fra Høyre, Frp, Venstre, Bergenslisten, Industri og Næringspartiet og Pensjonistpartiet.
De mener at «dette vil kunne gi Bergen mulighet til å styrke sin status som reisemål samtidig som man tilrettelegger for økt aktivitet, varehandel og tiltrekker seg enda flere besøkende», heter det i forslaget.
Venstresiden og KrF gikk imot forslaget.
I disse områdene vil bystyret ha søndagshandel: Bryggen, Torget, Vågsallmenningen, Torgallmenningen, Marken, Engen og Strandgaten.
For å unngå at alle butikker på kjøpesentre må holde åpent, ble det lagt inn en merknad om at dette kun skal gjelde butikker med egen inngang på gateplan, ifølge Bergensavisen.
Det synes Espen Berntsen er positivt.
Les flere artikler om søndagsåpne butikker her.
Hva kjennetegner et typisk turiststed?
• Mindre steder med få fastboende og mange tilreisende hvor salget i perioder hovedsakelig skjer til turister.
• Et kjennetegn er at næringsdrivende ofte er avhengig av turistene for å få det til å gå rundt.
• Mange butikker i byer og på større steder kan oppleve større omsetning i turistsesongen, men denne økningen kan neppe sies å være så vesentlig at det begrunner unntak fra helligdagsloven.
Kilde: Fra forarbeidene til Ot.prp. nr. 75 (1996–97)
Flere saker
AUF-leder Gaute Børstad Skjervø hylles etter sin siste tale som AUF-leder.
Ville bare sjekke damer. Så gikk han til topps i AUF
Hver sommer får Arbeidstilsynet mange spørsmål fra arbeidstakere som hadde gledet seg til ferie, men som har fått ferieplanene ødelagt av sykdom.
Colourbox
Syk i ferien? Dette må du gjøre
Å få jobb i Kjøllefjord skulle vise seg å bli vanskelig
Fagforeningslederen var arbeidsledig i åtte år
Fra august heves aldersgrensen for å slippe egenandeler på helsetjenester fra 16 til 18 år.
Thomas Brun
Alle under 18 år slipper å betale for helsehjelp
– Arbeidstakere uten kontrakt kan miste rettigheter, sier statssekretær Line Eldring (Ap).
Jan-Erik Østlie
Ap vil sikre kontrakt fra første arbeidsdag
Ella Weyergang får besøk av Sindre Hornnes i LOs sommerpatrulje. De undersøker arbeidsforholdene til unge sommervikarer over hele landet.
Thomas Fure

