400 butikkansatte rammes av Narvesen-kutt
En rekke Narvesen-kiosker på kjøpesentre skal gradvis legges ned fra 2026 som følge av kutt hos Reitangruppen.
Illustrasjonsfoto.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
katharina@lomedia.no
Reitan Convenience Norway skal gjennom en omstrukturering som fører til at rundt 70 kiosker legges ned, skriver HandelsWatch.
Det skal dreie seg hovedsakelig om Narvesen-kiosker på kjøpesentre. Det berører 70 kjøpmenn og om lag 400 butikkansatte i hel- og deltidsstillinger. De ansatte utgjør rundt 150 årsverk.
– Dette er en krevende, men nødvendig beslutning. Våre kjøpmenn er hjertet av vår virksomhet. Det er derfor vårt ansvar å sørge for at de har de riktige forutsetningene for å lykkes med lønnsom drift, på lokasjoner som møter morgendagens behov, sier AnnaMaria Carnemark, administrerende direktør i Reitan Convenience Norway, i en pressemelding.
Reitan Convenience Norway driver kjedene Narvesen, 7-Eleven og Northland.
Vil ikke si hvilke kiosker som legges ned
Pressekontakt Sara Ulla Nyquist i Reitan Convenience Norge forteller til HK-Nytt at på nåværende tidspunkt kan konsernet ikke gå ut med hvilke av kioskene som blir lagt ned.
– Vi er nå i kontakt med de berørte kjøpmenn om dette og vil gjøre vårt ytterste for å finne nye roller til dem i konsernet, sier Nyquist.
Ifølge pressekontakten kan det være internt i Reitan Convenience eller i en av de andre butikkene i kjeden, for eksempel i en Rema 1000-butikk i nærheten.
– Når det gjelder medarbeiderne, er de ansatt av kjøpmennene. Men vi ønsker også å finne nye muligheter til dem. Dette er dyktig ansatte, sier Nyquist.
Det er foreløpig uklart om alle de 70 kioskene blir lagt ned i løpet av det neste året. Det blir en gradvis utfasing av kioskene fra 2026, opplyser Nyquist til HK-Nytt.
Det er 220 Narvesen-kiosker i Norge.
Tenker på de ansatte
Ingen i ledelsen i fagforbundet Handel og Kontor (HK) kjente til nedleggelsen før nyheten sprakk i dag.
– Når sant skjer, må vi bistå våre medlemmer på den beste måten, sier nestleder Elisabeth Sundset i HK.
Hun har ikke oversikt over hvilke arbeidsplasser som rammes eller hvorfor konsernet har valgt å legge ned kioskene på kjøpesentrene.
– Jeg vil anbefale medlemmene å ta kontakt med sitt nærliggende regionkontor for faglig veiledning og hjelp, sier hun.
Flere saker
Akkurat hvor viktig AFP er, kan du se i eksemplene Nav regnet ut i denne saken.
Colourbox
Dette må du tjene for å gå av med pensjon som 62-åring
– Jobben er skreddersydd til meg, sier Erlend Kummernes.
Herman Bjørnson Hagen
Endringene Erlend gjorde ga han fast jobb: – Jeg spurte ikke om lov
Mange deltidsansatte påtar seg ekstravakter og jobber reelt sett mer enn stillingsprosenten de er ansatt i. Dette kan nå bli dyrere for arbeidsgiverne.
Erlend Angelo
Kan jeg kreve overtidsbetalt som deltidsansatt?
– Jeg er sliten når jeg kommer hjem, men det er fordi jeg har gjort noe fornuftig, sier Ann-Elisabeth Østby.
Ann-Elisabeth var på vei til å bli ufør. Så fikk hun jobb på Normal
Leif Martin Kirknes
HK fikk 300 nye medlemmer på ei uke
Økonomisk selvstendighet er viktig for likestilling mellom kjønnene, mener Linn Andersen, likestillingspolitisk rådgiver i LO.
Ole Palmstrøm

