Landsmøte i Handel og Kontor:
Nå skal HK se seg selv i speilet
Landsmøtet har vedtatt å sette ned et utvalg som skal vurdere sin egen organisasjon.
KJÆRLIGHET: – Jeg elsker vedtekter, sa 2. nestleder Lena Reitan da hun innledet om forbundsstyrets innstillinger til forlagene om endringer i vedtektene.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
lene@lomedia.no
Vedtekter. Det var dagens viktigste post på HK-landsmøtets program mandag.
Kjedelig?
Det synes ikke Lena Reitan, Handel og Kontors 2. nestleder.
– Jeg elsker vedtekter! Det er ikke bare ord på et papir, det er vårt kart og kompass, sa hun før hun gikk i gang med å redegjøre for forbundsstyrets standpunkt til ulike forslag om vedtektene.
Organisasjonsdebatt
HK-Nytt har tidligere skrevet at et av forslagene det trolig ville bli mest debatt om, var det som handlet om å frata region Øst den ene av sine to forbundsstyremedlemmer.
Argumentasjonen er at det er mer rettferdig om alle regioner har ett medlem hver – selv om Øst er den klart største regionen i forbundet med en fjerdedel av HK-medlemmene.
Men det og veldig mange andre forslag til endringer i vedtektene ble ikke debattert i det hele tatt.
På initiativ fra region Nord-Norge ble det nemlig vedtatt et forslag om å sette ned et organisasjonsutvalg.
Utvalget, som skal ha medlemmer fra hele HK, skal blant annet se på hvilke oppgaver ulike deler av forbundet skal ha.
Utvalget skal også vurdere om det bør velges flere enn tre i den politiske ledelsen av forbundet ved neste korsvei. Og det skal vurdere om organiseringen i regioner er hensiktsmessig.
Om drøye to år skal utvalget levere sine anbefalinger. Og så skal debatten gå fram til neste landsmøte i 2028.
Aldersgrensa endres
Region Vest hadde foreslått å øke aldersgrensa for å være valgbar til forbundets ledelse fra 62 år til 65 år.
Argumentene er at folk er yrkesaktive lenger enn før, og at 65 år er grensa som LO opererer med.
Forslaget ble vedtatt.
Landsmøtet i 2021 behandlet også flere forslag om aldersgrense for ledelsen. Da ble det vedtatt å utrede saken.
Flertallet i arbeidsgruppa som gjorde jobben konkluderte med at de ville øke aldersgrensa til 65 år. Et flertall i forbundsstyret støttet den nye aldersgrensa.
For spesielt interesserte: Alle forslag til endringer i vedtektene er ennå ikke behandlet. De skal gjennom en runde i det som heter redaksjonskomiteen før de legges fram for landsmøtet på onsdag.
Flere saker
Tømrer Stian Flobergseter har tro på Ap-regjeringen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette forventer arbeidsfolk av Støre-regjeringen nå
Konserntillitsvalgt Gard Nordberg i Kiwi.
Brian Cliff Olguin
Erfarne butikkansatte går opp i lønn
Snart øker pensjonsalderen. Det betyr at de fleste jobbe må jobbe lengre enn før.
Jonas Sandboe
Så lenge må du jobbe for å gå av med pensjon
FORNØYD: Det blir minst fire nye år med søndagsfri for butikkansatt og tillitsvalgt Aina Grosberghaugen Hals.
Brian Cliff Olguin
Butikkansatt Aina jubler for søndagsfri
NYTT STORTING: 18 HK-medlemmer skal finne plassene sine når Stortinget igjen trer sammen etter valget. Dette bildet er tatt i 2023.
Jonas Fagereng Jacobsen
Disse HK-medlemmene kom inn på Stortinget
F.v: HK-leder Christopher Beckham, Fagforbundets leder Mette Nord, LO-leder Kine Asper Vistnes og Fellesforbundets nye leder Christian Justnes på Aps valgvake.
Håvard Sæbø