Spør ekspertene
Kaldt inne
colourbox.com
Saken oppsummert
SPØRSMÅL: Jeg jobber på et kombinert lager og kontor hvor varmeanlegget er delvis ødelagt. Om vinteren er det ofte 14 grader inne. Jeg er tillitsvalgt og har tatt opp den lave temperaturen med sjefen flere ganger, men jeg får bare til svar at det jobbes med å fikse anlegget. Hva mer kan jeg gjøre for å få fortgang i sakene? Står det noe i arbeidsmiljøloven eller tariffavtalen (LOK) som jeg kan henvise til? Vi har dessverre ikke anledning til å ha hjemmekontor på jobben min.
SVAR: Arbeidsmiljøloven (AML) stiller strenge krav til helse- miljø og sikkerhet – herunder arbeidsgivers plikt til å sikre at fysisk og psykisk arbeidsmiljø er fullt forsvarlig. Der står blant annet i § 4–4 (1) – «Fysiske arbeidsmiljøfaktorer som bygnings- og utstyrsmessige forhold, inneklima, lysforhold, støy, stråling o.l. skal være fullt forsvarlig ut fra hensynet til arbeidstakernes helse, miljø, sikkerhet og velferd.»
I forarbeidene til AML står det blant annet at arbeidsgiver har hovedansvaret for at arbeidsmiljøkravene blir gjennomført. Å sørge for et godt og sikkert arbeidsmiljø skal inngå som en del av den ordinære styringen av virksomheten. Arbeidsgiveren har plikt til å foreta løpende kartlegging av arbeidsmiljøet og sørge for at arbeidet planlegges og organiseres slik at kravene i arbeidsmiljø-regelverket blir ivaretatt.
Loven eller forskrifter definerer ikke temperaturgrenser, men Arbeidstilsynet anbefaler 22 grader ved fysisk lett innearbeid, samt at temperatur under 19 grader unngås. For høy eller lav temperatur kan være plagsomt og føre til at ansatte blir mindre effektiv eller i ytterste konsekvens blir syke. Det er derfor i alles interesse at arbeidslokaler har rett temperatur.
Du finner mer informasjon om krav til fysiske arbeidsmiljø på www.arbeidstilsynet.no
Jonny Simmenes
Faglig sekretær i Handel og Kontor
Flere saker
I Lyreco, som leverer kontorrekvisita, får butikkansatte økt lønn etter at de har stått i jobben i ti år. Men kollegene deres på kontor får ikke tilsvarende lønnsøkning.
Tonje Paulsen Solem
Full krangel om hvilke ansatte som skal få høyere lønn
Da Vegar Bakkan Haugdahl var sjukmeldt, slapp han å bekymre seg for å lønna kom inn på konto.
Herman Bjørnson Hagen
Vegar vurderte å ta livet sitt. Nå er han tilbake i full jobb
– Vi skal sikre at de som har AFP i dag fortsatt skal ha det – og at flere skal få AFP, sier Vistnes.
Jan-Erik Østlie
LO-lederen lover et nytt AFP-forslag
Tonje Paulsen Solem
Lønnsoppgjøret 2026: Dette er Handel og Kontors viktigste krav
André Kaldal med LO-advokater Lornts Nagelhus og Andreas van den Heuvel.
Herman Bjørnson Hagen
Ble deltidsansatte André ulovlig diskriminert? Svaret kan endre arbeidslivet
Nicolai Tangen presenterer oljefondets resultater i 2025 under en pressekonferansen på Norges bank i Oslo.
Lise Åserud / NTB

