...
Foto: Jaran Stenstad

Ingen taxistreik

Det ble ikke streik blant HK-medlemmene i taxinæringen. I går kveld fikk riksmekleren partene til å undertegne en ny tariffavtale.

Eva Ler Nilsen
Eva Ler Nilsen, HK-Nytt Profil E-post
Publisert 03.09.2010 kl 11:29 Oppdatert 03.09.2010 kl 12:53

Tips en venn på e-post:

Handel og Kontor brøt i juni forhandlingene med Transportbedriftenes landsforening etter at de ikke ble enige om en ny avtale for de ansatte på taxisentralene. Samtidig brøt YS-forbundet Negotia, som også har medlemmer innenfor denne sektoren. I går var de begge hos riksmekler Kari Gjesteby.

Etter noen timers mekling, ble partene enige om følgende:

  • Det gis et generelt tillegg på 1,- krone per time fra 1. april 2010. I tillegg settes det av en lokal pott på 0,50 per time per årsverk (tilsvarende 81,25 per måned), med virkning fra 1. juli 2010. Denne potten skal fordeles lokalt. Bedriften og de tillitsvalgte skal lokalt forhandle om kriterer for dette tillegget. Dersom partene ikke innen 15. oktober 2010 er enige om kriterier legges tillegget flatt blant de ansatte.
  • Det er enighet om et nytt punkt i overenskomsten vedrørende bruk av deltid: "I tilfelle arbeidstaker hevder det ikke er samsvar mellom avtalt stillingsandel og faktisk omfang, skal virksomheten og den ansatte drøfte den ansattes krav om økt stilligsandel opp mot virksomhetens behov for arbeidskraft".
  • Fagbrevtillegget økes til 8,50 kroner. Videre er det avtalt kriterier for kompetanseheving som vil gi tillegg.

Handel og Kontor organiserer ansatte i Norgestaxi og Øvre Romerike Taxi, mens Negotia organiserer ansatte i Oslo Taxi.

Mest lest nå

LO-leder Roar Flåthen redegjør for LO-sekretariatets vedtak.

LO-nei til direktivet

Sekretariatet i LO ber regjeringa legge ned veto mot vikarbyrådirektivet. Les mer

...

Fikk overtidsbetalt

Røros flyservice må punge ut 175.000 kroner i overtidsbetaling etter at de ansatte måtte gå på en skiftplan de ikke hadde samtykket i. Les mer

...

HK oppfordrer til streik

Delta i streiken mot vikarbyrådirektivet, oppfordrer forbundsstyret i Handel og Kontor. Les mer

Times Square, New York. (Foto: Jan-Erik Østlie)

Sultelønn i New York-butikker

57 kroner i timen. Det er den normale lønna for butikkansatte i New York ifølge en ny rapport. Les mer


KONTAKT:

Besøk: Møllergata 10, 1. etasje
Post: Postboks 8964, Youngstorget, 0028 Oslo
Telefon: 23 06 33 80/23 06 33 95
E-post: Redaksjonen
Annonser: Send oss en e-post

REDAKSJONEN:

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Journalister:
Lene Svenning
Martin Guttormsen Slørdal

REDAKTØRANSVAR:

HK-Nytt redigeres etter:
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
HK-Nytts formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Handel og Kontor i Norge
Adresse: Youngsgate 11, 0181 Oslo
Telefon: 23 06 11 80
Servicetelefon: 815 48 055
E-post: Handel og Kontor

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.