...
Trine Lise Sundnes hadde Ole Salomonsen (HK), Knut Bekkevold (HK), Viktor Sæther (Falo) og Håvard Sivertsen (Postkom) med seg i forhandlingene med FA Foto: Eva Ler Nilsen

Mangler kvinneprofil

Fornøyd med ramma, men ikke med profilen. LO er skuffet over at arbeidsgiverne ikke gikk med på konkrete tiltak for likelønn og mot lavlønn i lønnsoppgjøret for de ansatte i bank- og finansnæringen.

AKKURAT NÅ:

Arbeidersamfunnet

Arbeidsmarkedet i ei krisetid

ANNONSER:

VEIER VIDERE:

Lenkesamling; arbeidsmiljø
Lenkesamling; inkluderende arbeidsliv
Lenkesamling; lønn
Lenkesamling; offentlig informasjon
Lenkesamling; norsk politikk

FAGPRESSEN:

HK-Nytt

...

HK-Nytt redigeres etter Redaktørplakaten, Tekstreklameplakaten og Vær Varsom-plakaten for god presseskikk. Utgiver er Handel og Kontor i Norge.

HK-Nytt er medlem av Den Norske Fagpresses Forening. Innholdet i HK-Nytt er beskyttet etter lov om opphavsrett til åndsverk. Kopiering og utskrift til annet enn privat bruk er ikke tillatt uten avtale med redaksjonen.

Eva Ler Nilsen, HK-Nytt E-post
Publisert 30.04.2010 kl 10:22 Oppdatert 30.04.2010 kl 10:28

Tips en venn på e-post:

LES OGSÅ:

Må ta eksamen – krever ekstra lønn 28.04.10 - 17:33

I natt ble partene enige om en protokoll etter å ha forhandlet siden onsdag ettermiddag. LO-forhandlerne er ikke helt fornøyd, men valgte ikke å bryte forhandlingene med Finansnæringens arbeidsgiverforening (FA). De har et håp om at enkelte formuleringer i den nye tariffavtalen kan gi resultater etter hvert.

Nei til likelønn
HK-tillitsvalgte Knut Bekkevold, som satt i forhandlingsutvalget sammen med representanter fra Postkom og LO, sier til HK-Nytt at han er fornøyd med ramma, men ikke med innretningen.

– Vi fikk 1,4 prosent i lønnstillegg til alle fra 1. mai, men vi fikk ikke gjennomslag for våre krav for å få bukt med ulikelønna som finnes i vår bransje. Dette er ikke et oppgjør med den samme lavlønn- og likelønnsprofilen som vi har sett i de andre lønnsoppgjørene denne våren, sier han.

LO har derfor en protokolltilførsel der de sterkt beklager at FA ikke følger opp de andre arbeidsgiverorganisasjonene på dette punktet.

Jobbe lokalt
I de andre oppgjørene har partene blitt enige om at en 50-øring i timen skal settes av til lønnsutjevning mellom kvinner og menn og mellom lavlønnet og høytlønnet. I forhandlingene med FA ble det ikke enighet om tilsvarende, men de fikk inn en formulering i avtalen som Bekkevold og de andre forhandlerne fra LO-siden håper skal gi resultater:

”Dersom partene lokalt konstaterer konkrete tilfeller av forskjellsbehandling i lønn på grunn av kjønn, skal dette rettes opp”, står det i protokollen.

– Vi har innsynsrett i lønn, så dette gir muligheter for å kartlegge. Formuleringen er tydelig på at forskjeller skal rettes opp, så nå har vi lokale tillitsvalgte en jobb å gjøre, sier han.

Utvalg om lønn for autorisasjon
LO gikk til forhandlingsbordet med krav om fem lønnstrinn for alle som tar eksamen og blir autoriserte finansrådgivere. Dette kravet kommer etter at myndighetene har innført et autorisasjonskrav for å skjerpe etikken i bransjen: De som skal gi råd om investeringer og disponeringer, skal være kvalifisert.

HK og Postkom mente derfor at en slik utdanning og eksamen også skal gi utslag i høyere lønn. Det var ikke arbeidsgiverne helt enige i, men de gikk med på å sette ned et utvalg som skal se på saken.

– Arbeidet skal være ferdig allerede til høsten, og det står i protokollen at man skal forhandle om kompensasjon for en slik videreutdanning umiddelbart etter det. Jeg forventer at utvalget kommer fram til konkrete forslag. Autorisasjon er pålagt og det er i begge parters interesse at det kompenseres, sier Knut Bekkevold.

Ja eller nei?
Han synes de har hatt krevende timer rundt forhandlingsbordet i dette hovedoppgjøret. Bekkevold synes det er rart at FA kategorisk avviser krav som andre arbeidsgivere har sagt ja til tidligere denne våren. Det gjelder blant annet å tariffeste retten til fri for foreldre som blir innkalt til konferansetime for elever i grunnskolen. Det har blitt innført i avtalene med de andre hovedorganisasjonene i år.
– Vår forhandlingsmotpart er krevende, sier Bekkevold.

Nå skal forhandlingsresultatet ut på uravstemning blant medlemmene i HK og Postkom. Fristen for å si ja eller nei er satt til 20. mai.

...

Mot streik for tariffavtale

Arbeidstøybedriften Bekken & Strøm nekter å inngå tariffavtale for sine ansatte. Nå går det mot streik for å sikre ordna lønns- og arbeidsforhold. Les mer

...

Spår bedre jobbmarked

Flere arbeidsgivere forventer å øke bemanningen mot slutten av året. Optimismen er størst i nord. Les mer

...

Sykes overtar callsenterne

Nå er det avgjort: Det amerikanske selskapet Sykes overtar SAS’ callsentre i Bodø og Bergen, mens avdelingene i Stavanger og Ålesund legges ned. Mange mister jobben sin. Les mer

...

Gaveregler på trappene

I Handel og Kontor er de, uavhengig av de siste dagenes presseoppslag, i gang med å lage regler for hva ansatte og tillitsvalgte kan motta av gaver. Les mer

...

Ingen taxistreik

Det ble ikke streik blant HK-medlemmene i taxinæringen. I går kveld fikk riksmekleren partene til å undertegne en ny tariffavtale. Les mer

PAPIR PÅ NETT:

HK-Nytt nr 7-10

...

Klikk på forsiden for å lese den siste trykte utgaven av HK-Nytt.

Klikk her for å se tidligere utgaver av det trykte HK-Nytt.

.

NYHETSARKIV:

Her finner du sakene som var publisert på HK-Nytts gamle nettsted fra 2000 til 2007

SISTE NYTT FRA ANB:

FAGBEVEGELSEN PÅ NETT:

Norske fagorganisasjoner
Nordiske fagorganisasjoner
Globale fagorganisasjoner

NYTTIG:

LO Medias tariff-leksikon

...

Forklarer ord og uttrykk som svirrer i lufta under tariffoppgjørene.

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39, 7. etasje
Post: Postboks 231, Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 80/23 06 33 95
Faks: 23 06 11 11
E-post: Redaksjonen

REDAKSJONEN:

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Journalist:
Lene Svenning
HK-Nytt på nett og papir

REDAKTØRANSVAR:

HK-Nytt redigeres etter:
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
HK-Nytts formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Handel og Kontor i Norge
Adresse: Youngsgate 11, 0181 Oslo
Telefon: 23 06 11 80
Servicetelefon: 815 48 055
E-post: Handel og Kontor

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.