...
Regionsekretær Kjell Finvåg i HKs region Øst er fornøyd med å ha stoppet lønnsdiktatet fra Telecomputing. Foto: Lene Svenning

Løsning i Telecomputing

Etter forhandlinger og mekling kom HK og IT-bedriften Telecomputing til enighet i årets lønnsoppgjør onsdag.

Lene Svenning, HK-Nytt E-post
Publisert 23.09.2009 kl 16:03 Oppdatert 07.10.2009 kl 16:54

Tips en venn på e-post:

De ansatte som er omfattet av HK-overenskomsten får 1,1 prosent lønnsøkning, dog minst 3.800 kroner i året.

Regionsekretær Kjell Finvåg i Handel og Kontor region Øst karakteriserer det økonomiske resultatet som moderat og akseptabelt. Han mener oppgjøret har en god lavlønnsprofil.

Reelle forhandlinger
– Det viktigste er imidlertid at vi til slutt fikk gjennomført reelle forhandlinger og presisert at også framtidige forhandlinger skal være det. Dessuten har vi fått slått fast at det bedriften velger å gi de uorganiserte, ikke skal være retningsgivende for lønnsutviklingen i vår overenskomst, sier han.

Ifølge Finvåg fikk de uorganiserte i bedriften 1,0 prosent lønnsvekst i år. Bedriften tilbød HK-medlemmene det samme.

Lønnsdiktat
Etter to dagers forhandlinger tidligere i måneden endte HK og Telecomputing i mekling. Dagens resultat kom likevel etter nye forhandlinger mellom partene.

– Forhandlingene startet med et lønnsdiktat fra arbeidsgiveren som vi ikke fant oss i. Nå har vi fått et klart signal om at vi skal fortsette med reelle forhandlinger, sier en fornøyd Finvåg.

Handel og Kontor har om lag 30 medlemmer i IT-bedriften.

Mest lest nå

LO-leder Roar Flåthen redegjør for LO-sekretariatets vedtak.

LO-nei til direktivet

Sekretariatet i LO ber regjeringa legge ned veto mot vikarbyrådirektivet. Les mer

...

Fikk overtidsbetalt

Røros flyservice må punge ut 175.000 kroner i overtidsbetaling etter at de ansatte måtte gå på en skiftplan de ikke hadde samtykket i. Les mer

...

HK oppfordrer til streik

Delta i streiken mot vikarbyrådirektivet, oppfordrer forbundsstyret i Handel og Kontor. Les mer

Times Square, New York. (Foto: Jan-Erik Østlie)

Sultelønn i New York-butikker

57 kroner i timen. Det er den normale lønna for butikkansatte i New York ifølge en ny rapport. Les mer


KONTAKT:

Besøk: Møllergata 10, 1. etasje
Post: Postboks 8964, Youngstorget, 0028 Oslo
Telefon: 23 06 33 80/23 06 33 95
E-post: Redaksjonen
Annonser: Send oss en e-post

REDAKSJONEN:

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Journalister:
Lene Svenning
Martin Guttormsen Slørdal

REDAKTØRANSVAR:

HK-Nytt redigeres etter:
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
HK-Nytts formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Handel og Kontor i Norge
Adresse: Youngsgate 11, 0181 Oslo
Telefon: 23 06 11 80
Servicetelefon: 815 48 055
E-post: Handel og Kontor

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.