Ble ikke kvitt klausulen

De LO-organiserte i finanssektoren forsøkte seg mandag på en omkamp for å bli kvitt den omstridte klausulen om å kunne avstå fra årets lønnstillegg. Det gikk ikke, men de fikk lagt inn protest.

Eva Ler Nilsen
Eva Ler Nilsen, HK-Nytt Profil E-post
Publisert 18.05.2009 kl 17:52 Oppdatert 07.10.2009 kl 16:54

Tips en venn på e-post:

Knut Bekkevold i HK Finans er ikke fornøyd med at de må godta den klausulen som Finansforbundet skrev under på den 8. mai. Den innebærer at man lokalt kan bli enige om at det generelle tillegget helt eller delvis kan bortfalle – eller utsettes – hvis bedriftenes økonomiske situasjon tilsier det. Han mener dette fører til at ansatte vil kunne lønnes under de tariffbestemte lønnssatsene, og var ikke villig til å gå med på dette. Han ønsket istedet en klausul lik den i LO-NHO-oppgjøret som garanterer at det ikke skal medføre avlønning i strid med overenskomstens lønnssystem.

Vi protersterer!
Det eneste som Bekkevold og resten av LO-delegasjonen fikk til i dagens forhandlinger, var en protokolltilførsel som sterkt kritiserer både klausulen og de som i utgangspunktet gikk med på den:

”LO reagerer meget sterkt på og beklager at det i årets oppgjør mellom Finansnæringens Arbeidsgiverforening og Finansforbundet er enighet om å kunne lønne under tariffavtalens lønnsregulativ. LO er opptatt av at det også for dette området avlønnes i tråd med tariffavtalens bestemmelser”, heter det i protokolltilførselen fra forhandlingene.

Ikke brudd
– Det var umulig for oss å komme lenger enn dette. Vi ble blankt avvist på å få en annen formulering. Vi valgte å ikke bryte forhandlingene og gå til mekling. Jeg tror ikke det ville ført oss noe lenger dessverre, sier han til HK-Nytt.

Bekkevold synes det er viktig at de fikk protestert mor det som YS-tilknyttede Finansforbundet hadde godtatt.

En jobb å gjøre
Resultatet, 1 krone i generelt tillegg til alle og 1 krone i lavlønnstillegg til de som lønnes etter regulativets lønnstrinn 37 og lavere, er Knut Bekkevold tilfreds med.

– Det er på linje med resultatene i andre oppgjør denne våren. Jeg er også fornøyd med at lavlønnstillegget gikk helt opp til trinn 37, som er 373.000 kroner i årslønn, sier han.

Partene er etter forhandlingene i dag også enig om å gjennomgå systemet for lønnsdannelse i bransjen innen neste års tariffoppgjør.
– Det betyr at vi har en stor jobb å gjøre fra mot hovedoppgjøret i 2010, sier HKeren.

Mest lest nå

LO-leder Roar Flåthen redegjør for LO-sekretariatets vedtak.

LO-nei til direktivet

Sekretariatet i LO ber regjeringa legge ned veto mot vikarbyrådirektivet. Les mer

...

Fikk overtidsbetalt

Røros flyservice må punge ut 175.000 kroner i overtidsbetaling etter at de ansatte måtte gå på en skiftplan de ikke hadde samtykket i. Les mer

...

HK oppfordrer til streik

Delta i streiken mot vikarbyrådirektivet, oppfordrer forbundsstyret i Handel og Kontor. Les mer

Times Square, New York. (Foto: Jan-Erik Østlie)

Sultelønn i New York-butikker

57 kroner i timen. Det er den normale lønna for butikkansatte i New York ifølge en ny rapport. Les mer


KONTAKT:

Besøk: Møllergata 10, 1. etasje
Post: Postboks 8964, Youngstorget, 0028 Oslo
Telefon: 23 06 33 80/23 06 33 95
E-post: Redaksjonen
Annonser: Send oss en e-post

REDAKSJONEN:

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Journalister:
Lene Svenning
Martin Guttormsen Slørdal

REDAKTØRANSVAR:

HK-Nytt redigeres etter:
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
HK-Nytts formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Handel og Kontor i Norge
Adresse: Youngsgate 11, 0181 Oslo
Telefon: 23 06 11 80
Servicetelefon: 815 48 055
E-post: Handel og Kontor

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.