Kamp om nestledervervet i HK

Nestleder Stein Kristiansen får en utfordrer når Handel og Kontors landsmøte velger ledelse på mandag. Valgkomiteen innstiller enstemmig Bjørn Mietinen som nestleder.

AKKURAT NÅ:

Arbeidersamfunnet

Arbeidsmarkedet i ei krisetid

ANNONSER:

VEIER VIDERE:

Lenkesamling; arbeidsmiljø
Lenkesamling; inkluderende arbeidsliv
Lenkesamling; lønn
Lenkesamling; offentlig informasjon
Lenkesamling; norsk politikk

FAGPRESSEN:

HK-Nytt

...

HK-Nytt redigeres etter Redaktørplakaten, Tekstreklameplakaten og Vær Varsom-plakaten for god presseskikk. Utgiver er Handel og Kontor i Norge.

HK-Nytt er medlem av Den Norske Fagpresses Forening. Innholdet i HK-Nytt er beskyttet etter lov om opphavsrett til åndsverk. Kopiering og utskrift til annet enn privat bruk er ikke tillatt uten avtale med redaksjonen.

Eva Ler Nilsen, HK-Nytt E-post
Lene Svenning, HK-Nytt E-post
Publisert 02.09.2008 kl 14:12 Oppdatert 07.10.2009 kl 16:54

Tips en venn på e-post:

...
Valgkomiteen foreslår Bjørn Mietinen (t.h.) som 2. nestleder i HK. 1. nestleder Stein Kristiansen har ingen plass på den enstemmige innstillingen fra valgkomiteen. Foto: HK-Nytt. Montasje: Kristin Johansen/LO Media

Handel og Kontors 32. ordinære landsmøte åpner lørdag 6. september på Folkets Hus i Oslo. To dager senere velger organisasjonen sitt lederskap for de neste fire årene.

Etter det HK-Nytt kjenner til, vil valgkomiteen legge fram en enstemmig innstilling, hvor nestleder Stein Kristiansen foreslås byttet ut med Bjørn Mietinen.

Valgkomiteens leder John Sanden forteller at de er ferdige med sitt arbeid, men vil ikke ut med noe mer enn at innstillingen er enstemmig.

– Jeg synes vi har fått til en så god sammensetning av ledelse og styre, at vi i valgkomiteen vil slåss for å få dem valgt, er Sandens knappe kommentar.

Benkeforslag
Sture Arntzen har ledet forbundet siden 1994. Valgkomiteen innstiller på at han får fornyet tillit. Etter alle solemerker kommer han til å fortsette med det i fire år til, før han sannsynligvis gir seg som forbundsleder i 2012. Da vil han være 63 år.

Peggy Hessen Følsvik er i dag 2. nestleder. Valgkomiteen forslår at hun rykker opp til 1. nestleder.

Stein Kristiansen er i dag 1. nestleder i HK. Han har tidligere sagt til HK-Nytt at han ønsker å fortsette i ledelsen. Det står han fremdeles fast på.

– Jeg vet at det vil bli fremmet et benkeforslag på meg. Jeg stiller meg fortsatt til disposisjon til den valgte ledelsen i HK, sier Kristiansen.

Han er overrasket over at han ikke er foreslått av valgkomiteen.

Heidi Larsen, leder i region Midt-Norge, bekrefter at hun vil forslå Kristiansen som nestleder under landsmøtet.

Vant til valgdrama
Kristiansen har vært involvert i valgdrama før. På landsmøtet i 2004 avanserte han fra 2. til 1. nestleder, etter en kampvotering der han fikk 157 stemmer, mens daværende 1. nestleder Karin Torp fikk 88 stemmer. Den gangen var valgkomiteens innstilling delt, men Kristiansen vant, selv om det var et mindretall i komiteen som gikk inn for ham.

Handelsfunksjonæren fra Kristiansund kom inn i HKs ledelse i 1996, da han ble valgt som 2. nestleder, etter et benkeforslag.

– At det foregår diskusjoner før et valg bør ikke overraske noen. Det har jeg et avslappet forhold til, sier Kristiansen.

Han innrømmer at det er en ekstra utfordring å vinne en kampvotering når valgkomiteens innstilling er enstemmig.

Forberedt på kamp
Utfordreren Bjørn Mietinen har vært ansatt som regionkontorleder i HK region Østlandet Sør siden august i fjor. Da kom han fra stillingen som regionsekretær i HKs Oslo-kontor. Mietinen kommer opprinnelig fra Vadsø, er utdannet typograf, og jobbet som annonsekonsulent i avisa Finnmarken i hjembyen. I seks år var han konserntillitsvalgt i A-pressen.

44-åringen er forberedt på en kampvotering på landsmøtet.

– Det er jeg. Når man sier ja til å stille valg må man være forberedt både på å vinne og tape, sier Mietinen.

Kvinnene sa nei
Mietinen skal ikke være den eneste kandidaten til ledertrioen som har blitt diskutert i valgkomiteen. Flere kvinner skal også ha blitt spurt om de kunne tenke seg å stille til valg. På forrige landsmøte for fire år siden, hevet kritiske røster stemmen mot at to av tre i forbundsledelsen var menn. 75 prosent av HKs medlemmer er kvinner. Etter det HK-Nytt kjenner til, har ingen kvinner sagt ja når valgkomiteen har spurt.

Mange utskiftninger
Mange av forbundsstyrets medlemmer har meddelt valgkomiteen at de vil gi seg nå. Derfor har det vært mange posisjoner å fylle for valgkomiteen. Ifølge Jon Sanden er kravet om femti prosent kvinner og femti prosent menn i forbundsstyret oppfylt i innstillingen.

– De som har ønsket seg ut, har gått ut. Vi har fått inn andre forslag som vi har jobbet med. Vi har fått til en god sammensetning, ut fra både kjønn, bransjer og geografi, sier Sanden til HK-Nytt.

...

Foto Knudsen punger ut

Butikkjeden Foto Knudsen etterbetaler lønnstillegget fra mellomoppgjøret i fjor til HK-medlemmene. Det er klart etter forhandlinger mellom HK og bedriften. Les mer

...

Mot streik for tariffavtale

Arbeidstøybedriften Bekken & Strøm nekter å inngå tariffavtale for sine ansatte. Nå går det mot streik for å sikre ordna lønns- og arbeidsforhold. Les mer

...

Spår bedre jobbmarked

Flere arbeidsgivere forventer å øke bemanningen mot slutten av året. Optimismen er størst i nord. Les mer

...

Sykes overtar callsenterne

Nå er det avgjort: Det amerikanske selskapet Sykes overtar SAS’ callsentre i Bodø og Bergen, mens avdelingene i Stavanger og Ålesund legges ned. Mange mister jobben sin. Les mer

...

Gaveregler på trappene

I Handel og Kontor er de, uavhengig av de siste dagenes presseoppslag, i gang med å lage regler for hva ansatte og tillitsvalgte kan motta av gaver. Les mer

PAPIR PÅ NETT:

HK-Nytt nr 7-10

...

Klikk på forsiden for å lese den siste trykte utgaven av HK-Nytt.

Klikk her for å se tidligere utgaver av det trykte HK-Nytt.

.

NYHETSARKIV:

Her finner du sakene som var publisert på HK-Nytts gamle nettsted fra 2000 til 2007

SISTE NYTT FRA ANB:

FAGBEVEGELSEN PÅ NETT:

Norske fagorganisasjoner
Nordiske fagorganisasjoner
Globale fagorganisasjoner

NYTTIG:

LO Medias tariff-leksikon

...

Forklarer ord og uttrykk som svirrer i lufta under tariffoppgjørene.

KONTAKT:

Besøk: Møllergata 39, 7. etasje
Post: Postboks 231, Sentrum, 0103 Oslo
Telefon: 23 06 33 80/23 06 33 95
Faks: 23 06 11 11
E-post: Redaksjonen

REDAKSJONEN:

Ansvarlig redaktør:
Eva Ler Nilsen
Journalist:
Lene Svenning
HK-Nytt på nett og papir

REDAKTØRANSVAR:

HK-Nytt redigeres etter:
Redaktørplakaten
Vær Varsom-plakaten
Tekstreklame-plakaten
HK-Nytts formålsparagraf og etiske retningslinjer

UTGIVER:

Handel og Kontor i Norge
Adresse: Youngsgate 11, 0181 Oslo
Telefon: 23 06 11 80
Servicetelefon: 815 48 055
E-post: Handel og Kontor

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.