Den nye ekteskapsloven, som ble vedtatt i går kveld, blir møtt med begeistring i LO. – En historisk dag, sier LOs Rita Lekang.
HK-Nytt redigeres etter Redaktørplakaten, Tekstreklameplakaten og Vær Varsom-plakaten for god presseskikk. Utgiver er Handel og Kontor i Norge.
HK-Nytt er medlem av Den Norske Fagpresses Forening. Innholdet i HK-Nytt er beskyttet etter lov om opphavsrett til åndsverk. Kopiering og utskrift til annet enn privat bruk er ikke tillatt uten avtale med redaksjonen.
|
Stig H. Christensen/LO-Aktuelt
E-post
|
|
| Publisert 12.06.2008 kl 10:06 Oppdatert 07.10.2009 kl 16:54 |
Regjeringens lovforslag fikk et solid flertall i Odelstinget, nemlig 84 mot 41 stemmer. Den kjønnsnøytrale ekteskapsloven innebærer at homofile og lesbiske får samme rett til å gifte seg som heterofile, og også at homofile ektepar får samme mulighet til å bli vurdert som adoptivforeldre. Dessuten får lesbiske par som er gift eller samboere muligheter for assistert befruktning. Loven trer trolig i kraft fra januar neste år.
Et stort skritt
LO er glad for regjeringens forslag til ny lov.
– Dette er et stort skritt i riktig retning. Det er helt i tråd med hva LO har kjempet for lenge, nemlig et likestilt samfunn for alle, sier LO-sekretær Trine Lise Sundnes.
– Endelig får vi en likeverdig lov, der homofile, lesbiske og heterofile blir stilt på like linje, sier Rita Lekang.
– Motstanderne argumenterer med at barn på denne måten blir fratatt en far. Hva sier du til det?
– En typisk KrF-formulering. Foreldre er foreldre i kraft av å ha det som rolle. Trygge rammer for barna er det viktigste, mener Rita Lekang. Hun mener barn av lesbiske og homofile med denne loven får de samme rettigheter som alle andre barn.
– Det er likebehandling og like rettigheter som er hovedessensen i denne loven, mener hun.
Reservasjonsrett
Helsepersonell skal av samvittighetsgrunner kunne fritas fra å utføre eller
assistere ved assistert befruktning.
Argusøyne: Tillitsvalgte i LO var svært begeistret for resultatet av debatten på i Stortinget onsdag.
Butikkjeden Foto Knudsen etterbetaler lønnstillegget fra mellomoppgjøret i fjor til HK-medlemmene. Det er klart etter forhandlinger mellom HK og bedriften. Les mer
Arbeidstøybedriften Bekken & Strøm nekter å inngå tariffavtale for sine ansatte. Nå går det mot streik for å sikre ordna lønns- og arbeidsforhold. Les mer
Flere arbeidsgivere forventer å øke bemanningen mot slutten av året. Optimismen er størst i nord. Les mer
Nå er det avgjort: Det amerikanske selskapet Sykes overtar SAS’ callsentre i Bodø og Bergen, mens avdelingene i Stavanger og Ålesund legges ned. Mange mister jobben sin. Les mer
I Handel og Kontor er de, uavhengig av de siste dagenes presseoppslag, i gang med å lage regler for hva ansatte og tillitsvalgte kan motta av gaver. Les mer
Klikk på forsiden for å lese den siste trykte utgaven av HK-Nytt.
Klikk her for å se tidligere utgaver av det trykte HK-Nytt.
.
Her finner du sakene som var publisert på HK-Nytts gamle nettsted fra 2000 til 2007