Det ligger an til store kutt i uførepensjonen om Arbeiderpartiet får det som de vil. Men LO har ikke gitt opp håpet om å spare de dårligst stilte.
Fra nyttår trer den nye pensjonsreformen i kraft. Snart legger regjeringen fram sitt forslag til hvordan uføretrygda skal tilpasses reformen. Både NRK og Aftenposten viderebringer i dag opplysninger fra et internt dokument, som viser på hvilke punkter Arbeiderpartiet vil at uføretrygden skal endres. Om dette blir fasiten, er det dårlig nytt både for LO, som går imot kutt, og for de om lag 300.000 på uføretrygd i Norge.
Vil kutte
Ifølge Aftenpostens kilder skal to hovedprinsipper ligge fast:
Dessuten vil Ap at grensen for hvor mye uføre kan tjene per år reduseres fra 1G, ca 75.000 kroner, til 15.000 kroner. Støtten til uføre med barn skal også strammes inn ved at det settes en maksgrense for hva stønad og barnetillegg skal utgjøre.
LO imot
LO-kongressen i 2009 gikk imot både levealderjustering, den foreslåtte
skattendringen, og fjerning av det behovsprøvde barnetillegget for uføre.
– Vi er opptatt av at uførepensjonen ikke blir noe dårligere i et nytt system. Uførepensjonen må også i framtida være et godt sikkerhetsnett, sier LO-leder Roar Flåthen til NRK i dag.
Plaster på såret
Ifølge Aftenposten får imidlertid LO noen plaster på såret: Det ene er at
uføre skal gå over på alderspensjon ved fylte 67 år, i stedet for 62, som
også har vært et foreslått tiltak. Det andre er at ordningen med
levealderjustering for uføre bare skal gjelde til 2018, før ordningen
evalueres. Dessuten skal den økte skatten for uførepensjonister kompenseres.
Forhandlingene ikke over
Forhandlingene mellom regjeringspartiene om hva som blir den endelige
ordningen for uføre er ikke ferdige. Også LO vil ha et ord med i laget.
Etter det HK-Nytt kjenner til skal Arbeidsdepartementet orientere om saken
for LO-sekretariatet på mandag. Aftenposten skriver at saken også skal
behandles i samarbeidskomiteen LO/Ap samme dag.
– Vi har ikke tenkt å erkjenne noe nederlag ennå, sier LOs nestleder Tor-Arne Solbakken til Aftenposten.
Til NRK sier Jan-Erik Støstad, statssekretær i Arbeidsdepartementet:
– Vi arbeider med å sikre en god uførepensjon også for framtida. Jeg vil understreke at regjeringa ikke har konkludert i saken.
Større uttelling for å jobbe på kvelder og helger. HKs tariffkrav får støtte fra LOs representantskap. Les mer
De har gått under faner og flagg og sikret seg bred støtte. Nå handler motstanden mot vikarbyrådirektivet først og fremst om å få ledelsen i Arbeiderpartiet til å snu. Les mer
Fra 1. februar blir det lønnsøkning for de ansatte i varehandelen. Les mer
Selv om flere og flere butikker holder åpent på søndager, betakker Rema 1000 seg. Les mer