Én uke før de skulle møtes i tingretten ble de oppsagte på Bohus i Fredrikstad og ledelsen på møbelforretningen enige om en løsning.
Handel og Kontor raste da sju ansatte ble sagt opp på Bohus i våres. Bedriften mente de hadde behov for å nedbemanne på grunn av finanskrisa. Men HK mente at bedriften hadde sett bort fra ansiennitetsprinsippet når folk med opptil elleve års ansiennitet måtte gå. Dessuten var både to tillitsvalgte og verneombudet blant de oppsagte.
Det ordnet seg
To av de oppsagte med lavest ansiennitet fikk imidlertid raskt tilbud om å
jobbe som ekstrahjelper i butikken, og takket ja til det. Én fikk jobben sin
tilbake, og tillitsvalgt Tove Iren Hansen fikk tilbud om en annen jobb i
bedriften. Tre av de oppsagte hadde planer om å møte bedriftsledelsen i
retten, men bare én uke før saken skulle opp nå i høst, forlikte partene
seg. Én av dem fikk tilbake jobben, en annen fikk tilbud om en annen jobb i
bedriften, mens den siste inngikk en avtale med bedriften, som ifølge Hansen
begge parter er fornøyd med. Som det heter i ordtaket: Det ordner seg i
Fredrikstad.
Vel forlikte
– Vi er veldig fornøyd med løsningen. Både HK-klubben og ledelsen ser lyst på
framtida nå. Vi satser på et godt samarbeid og gode relasjoner framover.
Alle er tjent med at denne saken løste seg, sier klubbleder Tove Iren Hansen
til HK-Nytt.
Det er daglig leder Louise Kleven enig i.
– Vi er veldig fornøyd med hvordan dette løste seg. Markedet har flatet ut, og finanskrisa rammet oss ikke så hardt som vi fryktet. Med litt omorganisering i butikken har vi fått det til å fungere, sier hun.
I stedet for å vedta bot og inndragning på 4,75 millioner kroner for å ha hatt ulovlig søndagsåpent, har Maxbo definert flere varer som hageartikler. Politiet ser på saken igjen. Les mer
Lokal forhandlingsrett er et gammelt krav i LO Finans. I år tar de kravet med inn i tariffoppgjøret. Spørsmålet er om de får hjelp av storebror Finansforbundet. Les mer
Da er det avgjort. Oppsigelsen av HK-medlemmet Terje Hellmann og ni andre eiendomsmeklere er ugyldig. Høyesterett avviste Obos’ forsøk på en ny rettsrunde. Les mer
18. januar samlet flere tusen fagorganiserte seg til politisk streik mot EUs vikarbyrådirektiv.
Se bildeserie her. Les mer