Over halvparten av Høyres velgere er nå imot norsk EU-medlemskap, viser ny måling.
Ifølge Norstats EU-barometer for NRK i juli er 50 prosent av velgerne i det tradisjonelt sett EU-vennlige partiet nå mot unionen. 42 prosent sier ja.
Stortingsrepresentant Ine Eriksen Søreide sier hun ikke er veldig overrasket.
– Når vi nå er Norges største parti, må vi regne med tilhengere med ulike synspunkter. Tradisjonelt har jo ja–andelen gått ned når det har vært krise, eller tilløp til krise, i Europa. Jeg tror det også smitter over på den norske opinionen. Vår jobb er selvfølgelig å holde EU–fanen fortsatt høyt, sier Søreide.
Totalt sier 25 prosent seg positive til norsk EU-medlemskap i målingen, mens 66 prosent sier nei. 63 prosent av Arbeiderpartiets velgere vender også tommelen ned. (ANB-NTB)
Sekretariatet i LO ber regjeringa legge ned veto mot vikarbyrådirektivet. Les mer
Røros flyservice må punge ut 175.000 kroner i overtidsbetaling etter at de ansatte måtte gå på en skiftplan de ikke hadde samtykket i. Les mer
Delta i streiken mot vikarbyrådirektivet, oppfordrer forbundsstyret i Handel og Kontor. Les mer
57 kroner i timen. Det er den normale lønna for butikkansatte i New York ifølge en ny rapport. Les mer